ChatGPT چیست؟

انتشارات بابان
0 دیدگاه
ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست؟

مقدمه: در دهه 1990، با ظهور کامپیوترهای قدرتمندتر و یادگیری ماشینی، استفاده از هوش مصنوعی مولد برای تولید تصاویر و صداها نیز ممکن شد. در چند سال گذشته، هوش مصنوعی مولد به طور فزاینده‌ای پیچیده شده و قادر به تولید محتوای واقعی‌تر شده است. به عنوان مثال، برخی از الگوریتم‌های تولید تصویر قادر به تولید تصاویر واقعی از افراد و اشیاء هستند که در واقعیت وجود ندارند.

سایر الگوریتم‌های تولید متن قادر به تولید متنی هستند که تشخیص آن، از متن نوشته شده توسط یک انسان دشوار است. یکی از معروف‌ترین الگوریتم‌های مولد GPT (تبدیل پیش‌آموزش‌دهی مولد)، یک مدل هوش مصنوعی مولد زبانی است که توسط OpenAI توسعه یافته است. اولین نسخه GPT در سال 2018 ارائه شد و از آن زمان تاکنون چندین نسخه بعدی با قابلیت‌های فزاینده ارائه شده است.

این مدل با استفاده از یک الگوریتم یادگیری بدون نظارت به نام «پیش‌آموزش» روی مجموعه‌ای از متن آموزش داده شد تا بتواند درک کلی از روابط زبان و واژه‌ها به دست آورد. به دلیل این پیش‌آموزش، GPT می‌تواند متن قابل قبول و منسجمی را در طیف گسترده‌ای از موضوعات، بدون نیاز به آموزش خاص بیشتر تولید کند.

همچنین ChatGPT یک ربات چت هوش مصنوعی است که توسط استارتاپ OpenAI توسعه یافته است. OpenAI در سال 2015 توسط ایلان ماسک و سام آلتمن تأسیس شد و توسط سرمایه گذاران مشهور – به ویژه مایکروسافت – پشتیبانی می شود.

OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو، ChatGPT را در پایان نوامبر 2022 راه‌اندازی کرد. این ربات به نظرات و درخواست‌ها به صورت مکالمه پاسخ می‌دهد و گفت‌وگوهایی را برگزار می‌کند که در آن می‌تواند سؤالات بعدی بپرسد و درخواست‌های نامناسب را رد کند.

دقیقا ChatGPT چیست؟

اینکه ChatGPT (Chat Generative Pre-trained Transformer) می‌تواند به طور خودکار چیزی تولید کند که حتی به صورت متن نوشته شده توسط انسان باشد، قابل توجه و غیرمنتظره است.

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به شما امکان می‌دهد مکالمات انسان‌مانند و خیلی بیشتر با چت بات داشته باشید. مدل زبان می تواند به سوالات پاسخ دهد و در کارهایی مانند نوشتن ایمیل، مقاله و کد به شما کمک کند.

این یکی از چندین نمونه هوش مصنوعی مولد است. اینها ابزارهایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند پیام‌های نوشتاری را وارد کرده و متن یا تصاویر و ویدیوهای جدید شبیه انسان را که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شوند، دریافت کنند.

در مورد ChatGPT، این سرویس یک ابزار مبتنی بر متن است که می‌تواند پاسخ‌هایی شبیه انسان به درخواست‌های کاربر ایجاد کند – از شعر به سبک ویلیام شکسپیر تا توصیه‌هایی در مورد اینکه برای جشن تولد کودک چه باید کرد.

GPT-4 چیست؟

GPT-4 جدیدترین نسخه سیستم‌های مدل زبان OpenAI است و بسیار پیشرفته تر از GPT-3.5 قبلی خود است که ChatGPT روی آن اجرا می شود.

GPT-4 یک مدل چندوجهی است که هم متن و هم تصاویر را به عنوان ورودی و خروجی متن می پذیرد. این می‌تواند برای آپلود کاربرگ‌ها، نمودارها و نمودارهای مورد تجزیه و تحلیل مفید باشد.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

ChatGPT بر روی معماری مدل زبان ایجاد شده توسط OpenAI به نام Generative Pre-trained Transformer (GPT) اجرا می شود. طبق گفته OpenAI ،GPT خاص مورد استفاده توسط ChatGPT از مدلی در سری GPT-3.5 تنظیم شده است.

با این حال، با اشتراک در ChatGPT Plus، می‌توانید با GPT-4، پیشرفته‌ترین مدل هوش مصنوعی Open، به ChatGPT دسترسی پیدا کنید.

ChatGPT توسط یک مدل زبان بزرگ یا LLM پشتیبانی می‌شود، به این معنی که برای درک زبان انسان و ایجاد پاسخ بر اساس مجموعه‌های بزرگ داده برنامه‌ریزی شده است.

«آنچه هیجان‌انگیز است این است که پاسخ‌ها بیشتر و بیشتر شبیه انسان هستند، بنابراین آنچه که می‌بینید کارهایی است که قبلاً فکر نمی‌کردیم رایانه‌ها بتوانند انجام دهند».

یکی دیگر از مواردی که ChatGPT را متمایز می‌کند، توانایی آن در ثبت متن از پیام‌های قبلی کاربران در یک رشته و استفاده از آن برای شکل‌دهی پاسخ‌های بعدی در مکالمه است.

واقعا  ChatGPT چقدر کارایی دارد؟

ChatGPT محدودیت‌هایی دارد. پاسخ‌های ربات چت می‌تواند حاوی اطلاعات نادرستی باشد. به عنوان مثال، می‌تواند نام‌ها و کتاب‌های تاریخی ساختگی را اختراع کند که وجود ندارند، یا نتواند مسائل ریاضی خاصی را حل کند.

ویل ویلیامز، معاون یادگیری ماشین در استارت‌آپ انگلیسی Speechmatics، به CNBC گفت: جنبه‌های باز این مدل‌ها یک شمشیر دو لبه است.

از یک طرف، سطح بالایی از انعطاف پذیری و سیالیت در تعاملات وجود دارد و یک مکالمه جذاب تقریباً در مورد هر موضوعی امکان پذیر است. از طرف دیگر، شما هرگز کاملاً نمی دانید که چه زمانی مدل با واقعیت ارتباط برقرار می کند و با اعتماد به نفس بیش از حد توهم ندارد.

در حال حاضر، کارشناسان می گویند هوش مصنوعی مولد هنوز قادر به دستیابی به هوش «عمومی» شبیه انسان نیست.

هوش عمومی مصنوعی یا AGI اغلب جام مقدس جامعه هوش مصنوعی در نظر گرفته می شود. بیشتر به توانایی یک عامل هوشمند برای درک یا یادگیری هر کار فکری که یک انسان می تواند اشاره دارد.

بسیاری از شرکت‌ها امیدوارند به آن دست یابند، از OpenAI گرفته تا DeepMind گوگل.

چرا ChatGPT تا این حد محبوب است؟

هیچ برنامه هوش مصنوعی مولد نتوانسته است به نوع نفوذ ChatGPT دست یابد. این موضوع صحبت‌های جامعه تجاری در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس بوده است. غول فناوری چینی بایدو نسخه خود را با نام Ernie Bot ساخته است.

طبق توئیت 5 دسامبر آلتمن، چت بات در پنج روز پس از انتشار، 1 میلیون ثبت نام کرد. طبق یادداشت UBS که منتشر شد، ChatGPT تا ماه ژانویه 100 میلیون کاربر فعال ماهانه را تنها دو ماه پس از راه اندازی خود جمع آوری کرد، که آن را به سریعترین برنامه مصرف کننده در تاریخ تبدیل کرد.

تیک تاک 9 ماه طول کشید تا به 100 میلیون کاربر برسد و اینستاگرام دو سال و نیم طول کشید.

یکی از دلایل محبوبیت ChatGPT در دسترس بودن آن است. این سرویس از طریق وب‌سایت OpenAI برای هر کسی عمومی است و کاربردهای بالقوه آن از تکالیف مدرسه گرفته تا خلاصه‌های قانونی را شامل می‌شود. به گفته وونگ، زمان بندی نیز نقش مهمی ایفا کرده است. او گفت: «وقتی از همه‌گیری‌ها خارج می‌شویم، معمولاً این انفجار خلاقیت را می‌بینید. “بزرگترین مثال این است که بعد از طاعون سیاه، این رنسانس وجود داشت، این انفجار خلاقیت در سراسر جهان.”

چگونه می توانید به ChatGPT دسترسی پیدا کنید؟

شما می توانید به سادگی با مراجعه به سایت chat.openai.com و ایجاد یک حساب OpenAI به ChatGPT دسترسی پیدا کنید. پس از ورود به سیستم، می‌توانید با ChatGPT شروع به چت کردن کنید. مکالمه خود را با پرسیدن یک سوال آغاز کنید.

نمونه‌هایی از استفاده ChatGPT:

 • یک برنامه ایجاد کنید
 • کد بنویس
 • رزومه خود را بسازید
 • فرمول‌های اکسل را بنویسید
 • مطالب را خلاصه کنید
 • نامه رسمی بنویسید

نحوه استفاده رایگان از GPT-3:

 1. به وب‌سایت OpenAI بروید و روی Get Started کلیک کنید.
 2. یک آدرس ایمیل / گذرواژه ایجاد کنید یا با استفاده از حساب Google یا Microsoft خود ثبت نام کنید.
 3. آدرس ایمیل خود را تأیید کنید (روی پیوند موجود در ایمیلی که برای شما ارسال می کنند کلیک کنید).
 4. شماره تلفن خود را وارد کنید و منتظر پیام آنها باشید.
 5. کدی را که برای شما پیامک کرده‌اند وارد کنید.

کاربردهای ChatGPT  

ChatGPT (چت جی پی تی) مبتنی بر هوش مصنوعی است. که هر پرسش شما را میتواند به راحتی پاسخ دهد و در مورد موضوعات تخصصی هم میتوانید با آن بحث کنید.

موردی که این فناوری را برای عموم مردم جذاب کرده است، استفاده از آن در حوزه کسب و کارها است  صاحبان مشاغل برای پاسخ‌دهی 24 ساعته خود میتوانند از آن استفاده کنند.

پرسش‌ها و تمامی ارتباط شما با استفاده از یادگیری ماشین (Machine Learning) صورت می‌گیرد به همین علت است که تمامی پاسخ‌ها درست و با دقت هستند. در ذیل به چند نمونه از کاربردهای چت جی بی تی اشاره می‌کنیم.

ترجمه 

از کاربردهای آن می‌شود ترجمه را مثال زد. این ابزار بسیار قوی‌تر از گوگل ترنسلیت عمل میکند زیرا پردازش قوی‌تر و همچنین قابلیت یادگیری ماشین را دارد.

خلاصه نویسی

کافی است متنی طولانی با هر زبانی را به چت جی پی تی بدهید تا آن را با استفاده از حذف کلمات اضافه و نکته‌برداری درست آن را به شما تحویل دهد.

برنامه نویسی 

چت جی پی تی قطعا انقلابی بزرگ در صنعت برنامه‌نویسی است. اگر شما باگی در برنامه خود داشته باشید با استفاده از آن می‌توانید باگ را برطرف کنید. اگر به چت جی پی تی موضوعی را بدهید و زبان برنامه‌نویسی آن را مشخص کنید. چت جی پی تی آن را به صورت کد آماده نوشته شده را در اختیار شما می‌گذارد.

برای استفاده از آن کافی است کد را به عنوان فایل ذخیره کنید و از آن استفاده کنید.

ChatGPT چقدر مهم است؟

ایلان ماسک که یکی از بنیانگذاران OpenAI قبل از رفتن گفت: «ChatGPT ترسناک است. ما با هوش مصنوعی بسیار قوی فاصله‌ای نداریم.» سام آلتمن، رئیس OpenAI در توییتر گفت که ChatGPT در پنج روز اول پس از راه‌اندازی، بیش از یک میلیون کاربر داشته است.

طبق تجزیه و تحلیل بانک سوئیس UBS، ChatGPT سریعترین برنامه در حال رشد در تمام دوران است. این تحلیل تخمین می‌زند که ChatGPT تنها دو ماه پس از راه‌اندازی آن، در ژانویه 100 میلیون کاربر فعال داشته است. برای مقایسه، 9 ماه طول کشید تا TikTok به 100 میلیون برسد.

آیا می توانیم در مورد هر چیزی با CHATGPT صحبت کنیم؟

ChatGPT  بر روی طیف گسترده‌ای از متون آموزش داده شده است. بنابراین، در بسیاری از موضوعات دانش عمومی دارد. با این حال، مانند هر مدل یادگیری ماشینی، درک و توانایی آن برای پاسخ به یک سوال خاص به مقدار و کیفیت داده‌هایی که روی آن آموزش داده شده است، بستگی دارد. بنابراین در حالی که می‌توان خیلی چیزها را پرسید، اما همیشه نمی‌تواند پاسخ دقیق یا کاملی بدهد.

مثلاً اگر از شما بخواهیم شعری در مورد مشکلات دانش آموزان بیاورید، می‌توانید آن را بنویسید؟

بله، می‌توانم سعی کنم شعری بنویسم که در مورد مشکلات دانش آموزان صحبت کند.

آیا جایگزین‌هایی برای ChatGPT وجود دارد که ارزشمند باشند؟

اگرچه ChatGPT یک ربات چت است که در حال حاضر سر و صدا کرده است، اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که به همان اندازه خوب هستند و حتی ممکن است برای نیازهای شما مناسبتر باشند.

همچنین: بهترین چت‌ربات‌های هوش مصنوعی: ChatGPT و سایر جایگزین‌های سرگرم کننده برای امتحان علیرغم توانایی‌های گسترده ChatGPT، ربات چت هوش مصنوعی دارای نقاط ضعف بزرگی است، از جمله اینکه نسخه رایگان آن اغلب درارای ظرفیت است. اگر می خواهید دنیای چت‌ربات ها و نویسندگان هوش مصنوعی را امتحان کنید، گزینه‌های زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله Bing Chat، YouChat، Jasper و Chatsonic.

آیا ChatGPT برای قبولی در امتحانات به اندازه کافی هوشمند است؟

بله، ChatGPT قادر به قبولی در یک سری امتحانات است. استادی در وارتون، دانشکده بازرگانی دانشگاه پنسیلوانیا، از ChatGPT برای شرکت در آزمون MBA استفاده کرد و نتایج کاملاً چشمگیر بود. ChatGPT نه تنها امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشت، بلکه امتیاز فوق العاده ای را نیز کسب کرد.

آیا ChatGPT متعلق به مایکروسافت است؟

ChatGPT یک ربات چت با هوش مصنوعی (AI) است که توسط OpenAI توسعه یافته و در نوامبر 2022 راه اندازی شد. این ربات بر روی خانواده مدل‌های زبان بزرگ GPT-3.5 و GPT-4 OpenAI (LLM) ساخته شده و برای انتقال یادگیری با استفاده از تکنیک‌های یادگیری تحت نظارت و تقویتی به خوبی تنظیم شده است.

ChatGPT کتاب درسی هوش مصنوعی یا به اختصار “AI” است. هوش مصنوعی توسعه فناوری است به این امید که بتواند کارهایی را انجام دهد که معمولاً فقط انسان‌ها می‌توانند انجام دهند. اساساً، هوش مصنوعی می‌خواهد به فناوری مغزی بدهد تا به تنهایی فکر کند.

این چت بات دارای بسیاری از ویژگی‌های مختلف است، اما این بدان معنا نیست که ابزار قابل اعتمادی برای استفاده برای انجام تکالیف است.

من فکر می‌کنم که می‌توانید برای استفاده از ChatGPT به دلیل اینکه در یک تکلیف گیر کرده‌‌اید و استفاده از آن برای نوشتن یک مقاله کامل برای خود، تجربه بسیار خوبی داشته باشید.

ChatGPT اساسا رباتی است که می‌تواند تمام تکالیف شما را برای شما انجام دهد، و حداقل چیزی شبیه به آن بسیار وسوسه انگیز به نظر می رسد. حضور در دانشگاه استرس‌زا است، به خصوص اگر چند شغل دارید یا مسئولیت‌های دیگری دارید که وقت شما را می گیرد.

مقالات زیادی منتشر شده است که صریحاً گفته اند که استفاده از ChatGPT تقلب است و می‌تواند سرقت ادبی محسوب شود. چیزی مانند ChatGPT  منبع خوبی نیست. این به دانش آموزان می آموزد که می‌توانند از انجام تکالیف خود صرف نظر کنند زیرا یک ربات آنلاین وجود دارد که این کار را برای آنها انجام می‌دهد.

تفاوت بین ChatGPT و موتور جستجو چیست؟

ChatGPT یک مدل زبان است که برای برقراری مکالمه با کاربر نهایی ایجاد شده است. یک موتور جستجو صفحات وب را در اینترنت فهرست می‌کند تا به کاربر کمک کند اطلاعاتی را که خواسته است پیدا کند. ChatGPT توانایی جستجوی اطلاعات در اینترنت را ندارد. از اطلاعاتی که از داده‌های آموزشی آموخته است برای ایجاد پاسخ استفاده می‌کند، که جایی برای خطا باقی می‌گذارد. همچنین گوگل قصد دارد ابزارهای هوش مصنوعی را به موتور جستجوی خود اضافه کند.

تفاوت عمده دیگر این است که ChatGPT فقط تا سال 2021 به اطلاعات دسترسی دارد، در حالی که یک موتور جستجوی معمولی مانند Google به آخرین اطلاعات دسترسی دارد. بنابراین اگر از ChatGPT بپرسید که چه کسی قهرمان جام جهانی 2022 شد، نمی‌تواند مانند گوگل به شما پاسخ دهد.

اگرچه این شرکت قول داد که نسخه به روز شده، اما هنوز “تجربی” ChatGPT دسترسی بدون توقف و دسترسی به ویژگی‌های جدید و سرعت پاسخگویی سریع تر را فراهم می‌کند و با گذشت زمان بهبود می‌یابد. در آینده، انتظار می‌رود که ChatGPT پیشروی سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار پیشرفته‌تر باشد.

GPT-4 که ​​در 14 مارس 2023 منتشر شد، از طریق API و برای کاربران برتر ChatGPT در دسترس است. با این حال، کاربران ممتاز به سقف 100 پیام در هر چهار ساعت محدود می‌شدند که در پاسخ به افزایش تقاضا، این محدودیت به 25 پیام در هر سه ساعت کاهش می‌یابد.

بهترین چت‌ربات هوش مصنوعی چیست؟

بهترین چت‌ربات هوش مصنوعی کلی ChatGPT به دلیل عملکرد استثنایی، تطبیق‌پذیری و در دسترس بودن رایگان است. این زبان از مدل زبان پیشرفته OpenAI GPT-3 استفاده می‌کند که آن را در کارهای مختلف زبانی از جمله نوشتن، خلاصه‌نویسی، ترجمه و مکالمه بسیار مهارت دارد. علاوه بر این، می‌تواند مسائل پیچیده ریاضی را حل کند و کد بنویسد و اشکال‌زدایی کند، و آن را به ابزاری ارزشمند برای کسانی که در زمینه‌های STEM هستند تبدیل می‌کند.

یکی دیگر از مزایای ChatGPT در دسترس بودن آن برای عموم بدون هزینه است. ChatGPT با وجود محبوبیت بسیار زیاد، هنوز در مرحله تحقیق و جمع‌آوری بازخورد است و آن را به منبعی باورنکردنی برای دانش‌آموزان، نویسندگان و متخصصانی تبدیل می‌کند که به یک چت‌ربات هوش مصنوعی قابل اعتماد و رایگان نیاز دارند. اگرچه گاهی اوقات بلوک‌های ظرفیت وجود دارد،OpenAI  در حال کار بر روی انتشار یک نسخه حرفه‌ای است که سریعتر و همیشه با هزینه ماهانه در دسترس باشد.

کدام ربات چت هوش مصنوعی برای شما مناسب است؟

در حالی که ChatGPT مورد علاقه شخصی ما است، مورد استفاده شما ممکن است بسیار خاص باشد یا خواسته‌های خاصی داشته باشد. اگر به یک چت‌ربات هوش مصنوعی ثابت و قابل اعتماد نیاز دارید، گزینه‌های دیگر ممکن است برای شما مناسب تر باشند. اگر به عنوان مثال فقط یک ربات چت هوش مصنوعی می خواهید که یک کپی تمیز تولید کند، Jasper برای شما مناسب است. اگر می خواهید با یک چت‌ربات هوش مصنوعی که همیشه ظرفیتش را ندارد بازی کنید، YouChat ممکن است بهترین گزینه باشد.

تفاوت بین ربات چت هوش مصنوعی و نویسنده هوش مصنوعی چیست؟

تفاوت اصلی بین یک چت‌ربات هوش مصنوعی و یک نویسنده هوش مصنوعی در نوع خروجی آنها و عملکرد اصلی آنها است.

در گذشته، یک نویسنده هوش مصنوعی به طور خاص برای تولید محتوای نوشتاری، مانند مقاله، داستان یا شعر، بر اساس یک درخواست یا ورودی داده شده استفاده می‌شد. خروجی یک نویسنده هوش مصنوعی به شکل متن نوشته شده است که زبان و ساختار انسان گونه را تقلید می‌کند. از سوی دیگر، یک ربات چت هوش مصنوعی برای انجام مکالمات بلادرنگ با کاربران در تعاملات متنی یا صوتی طراحی شده است. وظیفه اصلی چت‌ربات هوش مصنوعی پاسخ دادن به سوالات، ارائه توصیه‌ها و یا حتی انجام کارهای ساده است و خروجی آن به صورت مکالمات متنی است.

ChatGPT قدرت رقابت با هوش انسان را دارد؟

درست است که لحن شخصی و طبیعی در مکالمه با این ربات می‌تواند تجربه گفتگو با انسان را تداعی کند؛ اما ChatGPT  هنوز کاملاً با احساس انسانی صحبت نمی‌کند. اگرچه چت GPT می‌تواند فیزیک کوانتوم را توضیح دهد یا شعری جدید بسراید، اما به عقیدۀ متخصصین هوش مصنوعی، این ربات هنوز با هوش انسان فاصلۀ زیادی دارد.

«متیو ساگ» استاد حقوق دانشگاه جورجیای آمریکا که روی مدل‌های زبانی بزرگ مانند Chat GPT مطالعه می‌کند، در این باره می‌گوید:

ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: «تعداد نامحدودی میمون در نهایت یک شکسپیر جدید به شما می‌دهند. در دیتابیس چت جی پی تی تعداد زیادی میمون وجود دارد که همگی به کمک هم شاید بتوانند در نهایت چیزهایی به شما ارائه دهند. چیزهایی که به عقیدۀ من واقعاً چشمگیر هستند. اما در بحث تولید و پردازش زبان، نوعی تفاوت ذاتی میان انسان و هوش مصنوعی وجود دارد که قابل اغماض نیست. این تفاوت هیچ‌وقت از بین نخواهد رفت.»

ChatGPT یک نقطه اوج برای هوش مصنوعی است:

ما در حال رسیدن به نقطه عطفی برای هوش مصنوعی هستیم: با ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی که می‌توانند به زبان ساده ارتباط برقرار کنند، متن را بنویسند، اصلاح کنند و کد بنویسند، این فناوری ناگهان برای جمعیت وسیع‌تری از مردم مفیدتر می‌شود. این مسئله پیامدهای بزرگی دارد. توانایی تولید متن و کد بر اساس دستور به این معنی است که افراد قادر به تولید کار بیشتر، سریعتر از همیشه هستند.

توانایی آن در انجام انواع مختلف نوشتن به این معنی است که برای بسیاری از انواع مختلف مشاغل مفید است. ظرفیت آن برای پاسخ به یادداشت‌ها و تجدید نظر در کار خود به این معنی است که پتانسیل قابل توجهی برای کار ترکیبی انسان و هوش مصنوعی وجود دارد. در نهایت، ما هنوز محدودیت‌های این مدل ها را نمی‌دانیم. همه اینها می تواند به معنای تغییرات گسترده برای نحوه و چگونگی کار در آینده نزدیک باشد.

در نگاه اول، ChatGPT ممکن است یک اسباب بازی هوشمندانه به نظر برسد. در سطح فنی، متفاوت از سیستم‌های هوش مصنوعی قبلی کار نمی‌کند، فقط در کاری که انجام می‌دهد بهتر است.

در یک کارآزمایی تصادفی از ابزارهای کد هوش مصنوعی، افزایش شدید سرعت مشاهده شده است. یک برنامه نویس خوب اکنون می تواند به طور قانونی کاری را انجام دهد که در سال‌های نه چندان دور کار بسیاری از افراد بود و افرادی که هرگز برنامه نویسی نکرده اند به زودی قادر خواهند بود کدهای قابل اجرا نیز ایجاد کنند.

دوم، ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای انجام انواع مختلف نوشتار با پیامدهای مهم‌تر از آنچه در ابتدا ممکن است آشکار باشد، دارد. استفاده از هوش مصنوعی در نوشتن می تواند بهره وری کسب و کارها را در صنایع مختلف تا حد زیادی افزایش دهد.

با استفاده از توانایی هوش مصنوعی برای تولید سریع و دقیق محتوای نوشتاری، کسب‌وکارها می‌توانند در زمان و منابع صرفه‌جویی کنند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا روی کارهای مهم دیگر تمرکز کنند. این امر به ویژه برای صنایعی مانند بازاریابی و تبلیغات، مشاوره و امور مالی مفید است، جایی که مواد نوشتاری با کیفیت بالا برای برقراری ارتباط با مشتریان و ذینفعان ضروری است.

آیا می‌توان از ChatGPT برای کمک به درخواست شغل استفاده کرد؟

بله، ChatGPT یک منبع عالی برای کمک به درخواست‌های شغلی است. جستجوی کار می‌تواند خسته کننده و دشوار باشد، و ChatGPT می‌تواند به شما کمک کند تا این فشار را کاهش دهید. ChatGPT می‌تواند به شما در ساخت رزومه و نوشتن نامه کمک کند.

اگر درخواست شما علاوه بر درخواست رسمی دارای پیوست‌های مکتوب است، می توانید از ChatGPT برای کمک به نوشتن آن مقالات یا اظهارات شخصی استفاده کنید.

آیا این می تواند آینده آموزش و روزنامه نگاری باشد؟

هوش مصنوعی، همانطور که در سطح جهانی شناخته شده است، در اطراف ما وجود دارد، از دستیارهای مجازی آنلاین گرفته تا سیستم‌هایی که به کشاورزان می گویند چه زمانی محصول خود را بکارند و درو کنند.

اما یک فناوری جدید وجود دارد: یک ابزار هوش مصنوعی که نه تنها با شما مکالمه ای شبیه به انسان برقرار نمی کند، بلکه اشتباهات خود را می پذیرد، فرضیات نادرست شما را تصحیح می کند و شاید حتی یک روز، مقالاتی بنویسد.

از چت‌ربات هوش مصنوعی پرهیاهو که در مدارس، اتاق‌های هیئت مدیره شرکت‌ها و رسانه‌های اجتماعی شعله‌ور شده است، خواستم توضیح دهد: ChatGPT چیست؟

ChatGPT در توصیف خود، «یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط OpenAI بر اساس مدل زبان GPT (تبدیل پیش‌آموزش‌دهی شده) ساخته شده است. از تکنیک‌های یادگیری عمیق برای تولید پاسخ‌های انسان‌مانند به ورودی‌های متنی به صورت مکالمه استفاده می‌کند.»

علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند برای صنایعی مانند روزنامه‌نگاری و انتشارات نیز مفید باشد، جایی که می‌تواند به تولید مقالات و سایر محتوای نوشتاری با سرعت و دقت کمک کند. به طور کلی، استفاده از هوش مصنوعی در نوشتن به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بتوانند مطالب نوشتاری بیشتری را در زمان کمتری تولید کنند.

Google Bard چیست؟

بارد از یک نسخه سبک وزن از مدل زبان گوگل برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) استفاده می‌کند و از تمام اطلاعات وب استفاده می‌کند تا پاسخ دهد – تضاد فاحشی از ChatGPT که دسترسی به اینترنت ندارد.

پس از اینکه گوگل شروع به عرضه ربات چت کرد، ZDNET این فرصت را داشت که چت بات را آزمایش کند و نتایج به طرز بدی تعجب آور بود.

Google Bard چیست و چه ارتباطی با ChatGPT دارد؟

Bard سرویس چت هوش مصنوعی گوگل است که رقیب ChatGPT است. در 6 فوریه، گوگل سرویس آزمایشی چت هوش مصنوعی خود را معرفی کرد. بیش از یک ماه پس از اعلام، گوگل شروع به دسترسی به Bard از طریق فهرست انتظار کرد.

مقایسه Google Bard با ChatGPT چیست؟

با وجود اینکه Google Bard به اینترنت دسترسی دارد و ChatGPT دسترسی ندارد، خیلی بیشتر از ChatGPT پاسخ نمی دهد.

Bard در مقابل ChatGPT: آیا Bard می تواند به شما در کدنویسی کمک کند؟

به عنوان مثال، Google Bard پاسخ نمی دهد، “همه روسای جمهور ایالات متحده چه کسانی هستند؟” و پاسخ می دهد: “من فقط یک مدل زبان هستم، بنابراین نمی توانم در این مورد به شما کمک کنم.” همچنین نمی تواند به برخی از سوالات کدنویسی و سوالات ریاضی پاسخ دهد.

محدودیت‌های ChatGPT چیست؟

علیرغم ظاهر بسیار چشمگیر، ChatGPT هنوز محدودیت‌هایی دارد. چنین محدودیت‌هایی شامل ناتوانی در پاسخ به سؤالاتی است که به روشی خاص بیان شده‌اند، زیرا برای درک سؤال ورودی نیاز به بازنویسی دارد. محدودیت بزرگتر، فقدان کیفیت در پاسخ‌هایی است که ارائه می‌کند – که گاهی اوقات می‌تواند به نظر قابل قبول باشد، اما معنای عملی ندارد یا می‌تواند بیش از حد پرمخاطب باشد.

به جای درخواست توضیح در مورد سؤالات مبهم، مدل فقط معنی سؤال شما را حدس می‌زند که می‌تواند منجر به پاسخ‌های ناخواسته به سؤالات شود.

در نهایت، ChatGPT منابعی برای پاسخ‌های خود ارائه نمی دهد. هر چند راه حلی وجود دارد.

مزایای ChatGPT:

 • درکی عمیق را نه تنها از زبان نوشتاری و زبان‌های برنامه نویسی ارائه می‌دهد و می‌تواند چالش‌ها و مسائل کد نویسی را حل کند و حتی برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد!
 • امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای بی‌نقص و طبیعی فراهم می‌کند.
 • رایگان است و تنها نیاز به ثبت‌نام (با شماره موبایل غیرایرانی) وجود دارد.
 •  زیرک، تطبیق‌پذیر و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرایند تولید محتوا و حتی به منظور بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

معایب ChatGPT:

 • چت جی پی تی بیان متقاعدکننده‌ای دارد، حتی وقتی اشتباه می‌کند. در واقع ممکن است ChatGPT پاسخی را تولید کند که درست به نظر می‌رسد، اما در واقعیت چنین نیست. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله دشوار باشد. تجزیه و تحلیل جواب‌های Chat GPT برای اینکه بفهمیم چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، امری زمان‌بر خواهد بود.
 • اگر زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی خواهید شد که در متن تکرار می‌شوند. این ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد یا محتوایی ارائه شود که به لحاظ ساختاری خودش را تکرار می‌کند.
 • گاهی اوقات چت جی پی تی از کار باز می‌ایستد یا به اصطلاح قفل می‌کند (فریز می‌شود) و به وضوح نمی‌داند چطور به سوالات شما پاسخ بدهد. اما با تغییر یکی دو کلمه در سوال، در نهایت پاسخی را تولید خواهد کرد.
 • به لطف رایگان بودنش، تقاضای بالایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارد، این مسئله می‌تواند به از دسترس خارج شدن ChatGPT به دلیل حجم زیاد درخواست منجر شود یا سرعت عمل آن را با اختلال همراه کند (ممکن است پیش از آنکه بتوانیم آن را تست کنیم ناچار شویم تا ۴ ساعت منتظر بمانیم، البته منطقی است که OpenAI نسبت به میزان تقاضا منابع محاسباتی و ظرفیت ChatGPT را افزایش دهد.)
 • به طور کلی، چت جی پی تی به تازگی ارائه شده است و به هیچ وجه حتی نزدیک به شکل نهایی خودش هم نیست. ممکن است Chat GPT دارای سوگیری‌هایی باشد و جانبدارانه عمل کند، هنوز نمی‌تواند برای شفاف‌سازی پرسش‌های ما سوال بپرسد و همچنین ممکن است خروجی‌های طول و درازی را ارائه دهد.
 • در ایران به سادگی قابل دسترس نیست و مانند بسیاری از خدمات خارجی تحت تحریم قرار دارد و برای استفاده از آن به ناچار باید از روش‌های مختلف دور زدن محدودیت‌ها استفاده کرد.

خطرات ChatGPT:

ChatGPT این پتانسیل را دارد که توسط مهاجمان برای فریب و هدف قرار دادن شما و رایانه شما استفاده شود. به عنوان مثال، کلاهبرداران می توانند از Chat GPT برای ایجاد سریع ایمیل‌های هرزنامه و فیشینگ استفاده کنند.

آیا استفاده از ChatGPT برای مقاله ایمن است؟

در حالی که Chat GPT عمداً محتوا را سرقت علمی نمی کند، کاربران باید اطمینان حاصل کنند که محتوای تولید شده سرقت ادبی نیست. محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی ذاتاً عاری از سرقت ادبی نیست، و این مسئولیت کاربر است که قبل از استفاده از آن محتوا را از نظر سرقت ادبی بررسی کند.

همچنین باعث ایجاد نگرانی در مورد سوءاستفاده‌های احتمالی شده است. در کلاس‌های درس، دانش‌آموزان از ChatGPT برای تولید مقالات کامل استفاده کرده‌اند، در حالی که هکرها آزمایش آن را برای نوشتن کدهای مخرب آغاز کرده‌اند.

سخن پایانی

ChatGPT که این اواخر خیلی سر زبان‌ها افتاده، چیزی نیست جز یک چت‌بات هوش مصنوعی که می‌تواند با زبان طبیعی انسان، به سؤالات شما دربارۀ همه چیز پاسخ دهد. دانش این ربات به شکل دائمی در حال کامل شدن است و پاسخ‌های آن از حجم عظیم اطلاعات موجود در اینترنت به دست آمده است. اگرچه ChatGPT در ابتدا مفید و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد، اما وقتی پای استفادۀ نادرست وسط بیاید، ممکن است ماجرا کمی ترسناک شود.

جامع ترین منابع و خرید کتاب کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر 1403

رزرو مشاوره کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

جدیدترین محصولات
قیمت اصلی ۱,۹۵۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱,۶۶۰,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۱,۹۸۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱,۶۹۰,۰۰۰ تومان است.
مقالات مرتبط
نقد و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 4 =