بهترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات در سال 2024

انتشارات بابان
0 دیدگاه
بهترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات

بهترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات

حدود سه یا چهار دهه پیش، گزینه‌های شغلی محدود بود. تنها تعداد انگشت شماری از مشاغل پردرآمد در رشته فناوری اطلاعات وجود داشت. حتی در آنجا نیز حق انتخاب کم بود و کسانی که در سنین پایین شروع به یادگیری نکردند، هیچ شانسی نداشتند. اما با تکامل تحول دیجیتال، امروزه بسیاری از مشاغل جدید در دسترس هستند که می‌توانید حتی زمانی که هنوز مشغول به کار هستید، برای آنها گواهینامه دریافت کنید. بهترین شغل رشته کامپیوتر بسته به علایق اشخاص متفاوت است.

انتخاب شغل رشته کامپیوتر مزایای متعددی دارد که حقوق بالا یکی از آنهاست. پس از سالها تحصیل و مدرک در رشته کامپیوتر، مهم است که شغلی را انتخاب کنید که نه تنها با مجموعه مهارت و علاقه شما مطابقت داشته باشد، بلکه از سبک زندگی شما نیز پشتیبانی کند.

همانطور که تکنولوژی به تکامل خود ادامه می‌دهد، حرفه‌های جدید در حال ظهور هستند و حرفه‌های موجود برای رفع نیازهای صنعت در حال تکامل هستند. با این رشد، فرصت‌های متعددی برای متخصصان ماهر رشته کامپیوتر وجود دارد تا پرسودترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات را کسب کنند.

چه یک حرفه ای با تجربه باشید که به دنبال تغییر شغل هستید یا یک فارغ التحصیل جدید که به تازگی وارد نیروی کار شده است و به دنبال یافتن بهترین شغل رشته کامپیوتر است، این وبلاگ بینش ارزشمندی را در مورد پرتقاضاترین مشاغل فناوری اطلاعات با بالاترین پتانسیل درآمد ارائه می‌دهد. بنابراین، بیایید به بررسی 25 شغل رشته کامپیوتر پردرآمد در سال 2023 بپردازیم.

 اگر به فناوری اطلاعات علاقه‌مند هستید، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید این رشته را دنبال کنید. بسته به تخصص، علایق و تجربه شما، این صنعت یک صنعت هیجان انگیز است که به شما امکان می‌دهد به رشد و توسعه حرفه ای خود ادامه دهید. درک موقعیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، به شما کمک می‌کند شغلی را پیدا کنید که مطابق با اعتبار و انتظارات حقوقی شما باشد.

در این مقاله، بررسی می‌کنیم که چرا یک شغل رشته کامپیوتر و دیگر مشاغل فناوری برای آینده عالی هستند و چند مورد از بهترین شغل‌های رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات را بررسی می‌کنیم تا به عنوان مشاغل بالقوه در نظر گرفته شوند.

معرفی 25 شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات

می‌خواهیم چند شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات پردرآمد را در سال 2023 بررسی کنیم.

 1. مدیر مهندسی نرم افزار

مهندسان نرم افزار سیستم‌های عامل و نرم افزار را ایجاد می‌کنند. آنها همچنین برنامه‌های کاربردی کامپیوتری و برنامه‌های نرم افزاری را طراحی و توسعه می‌دهند. مهندسان نرم افزار از مدل‌سازی و تحلیل برای پیش بینی قابلیت‌ها و نتایج عملکرد سیستم استفاده می‌کنند. آنها همچنین ممکن است تضمین کیفیت سیستم و نرم افزار را به مشاغل ارائه دهند. آنها آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد، قابلیت استفاده و امنیت انجام خواهند داد.

مهندسان نرم افزار از علوم کامپیوتر، ریاضیات و تکنیک‌های مهندسی برای توسعه، آزمایش و به‌روز رسانی برنامه‌های کاربردی نرم‌افزار استفاده می‌کنند. سایر وظایف اصلی شامل تعیین نیازها و مشخصات نرم‌افزاری کاربران، استفاده از نمودارها و مدل‌ها برای نشان دادن کدنویسی برای برنامه‌های آینده و افزودن به‌روز رسانی‌ها یا اصلاحات در برنامه در صورت نیاز است.

یک مدیر مهندسی نرم افزار به طور کلی به حداقل مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر یا برنامه نویسی و همچنین چندین سال تجربه در یک حرفه یا صنعت نزدیک به آن نیاز دارد. علاوه بر این، آنها باید در زبان‌های برنامه‌نویسی مهارت داشته باشند تا بتوانند به صورت جداگانه مشارکت کنند.

 1. توسعه دهنده برنامه‌های کاربردی موبایل

جدیدترین ابزارها و نرم‌افزارهای تلفن همراه، نحوه تعامل ما با یکدیگر، تجارت و دریافت اخبار و سرگرمی‌ها را متحول می‌کنند. در نتیجه، توسعه اپلیکیشن موبایل به دلیل پذیرش گسترده این رسانه نوآورانه توسط مشاغل، مصرف کنندگان، برنامه نویسان و خلاقان به عنوان یکی از سودآورترین و به سرعت در حال گسترش حرفه‌ها ظاهر شده است. اگر متقاضیان دارای مدرک علوم کامپیوتر یا سیستم‌های اطلاعاتی باشند، نسبت به رقابت برای این نقش، مزیت زیادی دارند. این شغل، بهترین شغل رشته کامپیوتر برای علاقمندان حوزه دیجیتال و موبایل است.

 1. مدیر امنیت سیستم‌های اطلاعاتی

یک مدیر امنیت اطلاعات مسئول جلوگیری از ویروس‌های رایانه ای، نقص‌های امنیتی و حملات هکرهای مضر به رایانه‌ها، شبکه‌ها و داده‌های یک شرکت است. اگر سیستم‌های فناوری اطلاعات یک سازمان به دلیل این نوع نفوذها قطع شود، ممکن است داده‌های مهم و بسیار محرمانه از بین بروند. علاوه بر خسارات مالی، غفلت از حفاظت از داده‌ها می‌تواند جریمه‌هایی را برای سازمان‌ها در پی داشته باشد. بنابراین، شرکت‌ها باید اقدامات امنیتی مناسب را اعمال کنند.

 1. مدیر پایگاه داده

یک مدیر پایگاه داده مسئول ایجاد و مدیریت سیستم‌هایی است که یک سازمان برای ذخیره و ترتیب داده‌ها برای مشاغل استفاده می‌کنند. آنها امنیت داده‌های نگهداری شده را با نصب چندین رویه امنیتی تضمین می‌کنند. علاوه بر این، مدیر پایگاه داده مسئول نظارت بر عملیات روزانه تیم‌های پایگاه داده و تعیین نیازهای ذخیره‌سازی داده‌ها است.

 1. تحلیلگر امنیت داده‌ها

کارشناسان امنیت داده اطمینان حاصل می‌کنند که شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری را در برابر ویروس‌ها و هکرها ایمن نگه می‌دارند. آنها اغلب این کار را برای شرکت‌های خاصی انجام می‌دهند و تضمین می‌کنند که نرم افزار آنتی ویروس و سایر برنامه‌های امنیتی به درستی کار می‌کنند.

سپس رویه‌های امنیت رایانه شرکت را برای یافتن نقاط ضعف و آسیب‌پذیری ارزیابی کنید و در صورت لزوم، بهبودهایی را برای افزایش امنیت و کارایی سیستم توصیه کنید. از نظر تحصیلی، هر مدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر، علوم اطلاعات یا علوم کامپیوتر ممکن است شما را برای شغلی به عنوان یک تحلیلگر امنیت داده مجهز کند.

 1. مدیر محصول

احتمالاً «مدیر محصول» را در فهرستی از پردرآمدترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات دیده‌اید. یک مدیر محصول با تیم فنی برای تعیین پارامترهای محصول کار می‌کند و سپس توسعه محصول را از ایده تا عرضه هدایت می‌کند. مدیران محصول مسئول ایجاد یک برنامه عملیاتی هستند که می‌تواند به دستیابی به اهداف و مقاصد استراتژیک و تاکتیکی، ایجاد سبد محصول، مدیریت و اجرای برنامه‌های بازاریابی و کمک به چشم انداز استراتژی محصول کمک کند.

مدیریت چرخه عمر محصول از هر نظر به خوبی درک شود. همچنین، آشنایی با پلتفرم‌های مدیریت محصولاتی مانند PivotalTracker، JIRA و Asana لازم است و مهارت‌های تحلیلی خوب و توانایی‌های عالی مدیریت زمان از ویژگی‌های مدیر محصول است.

 1. مهندس هوش مصنوعی (AI).

متخصصان هوش مصنوعی فناوری‌های هوش مصنوعی و ML را برای برنامه‌های کامپیوتری و سایر ماشین‌ها توسعه می‌دهند تا نحوه عملکرد ذهن انسان را شبیه‌سازی کنند. وظایف شغلی خاص می‌تواند متفاوت باشد، اما ممکن است شامل مشاغلی مانند مهندس ML، توسعه دهنده هوش تجاری و معمار هوش مصنوعی نیز باشد.

یک معمار هوش مصنوعی پروژه‌های هوش مصنوعی را در یک سازمان ایجاد، مدیریت و تحت کنترل نگه می‌دارد. شخصی که هوش مصنوعی طراحی می‌کند باید در ریاضیات و آمار بسیار خوب باشد.

مهارت‌های کدنویسی قوی و دانش Python، R و Torch و نحوه عملکرد TensorFlow و سایر فناوری‌های مشابه آن از وظایف شغلی این رشته شغلی از مجموعه مشاغل رشته کامپیوتر است. همچنین دانش کافی در حوزه فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند تخصص در هوش مصنوعی و ML، یادگیری ماشینی، شبکه‌های عصبی، تجربه پردازش زبان طبیعی، تجربه کار با الگوریتم‌ها، دانش اصول طراحی شی گرا و کاربردی، توسعه API‌های REST و یادگیری عمیق از مهارت‌های مهندس هوش مصنوعی است.

تقاضا برای این شغل در صنایع مختلف از جمله رشته کامپیوتر، فناوری اطلاعات، خودروسازی، دفاع و ارتباطات گسترده است. به نظر، جدیدترین و بهترین شغل رشته کامپیوتر نیز باشد. کارفرمایان معمولاً ترجیح می‌دهند داوطلبانی را که دارای مدرک کارشناسی ارشد پیشرفته هستند استخدام کنند.

مشاهده مقاله کاربردهای هوش مصنوعی در رشته کامپیوتر

 1. توسعه دهنده Front-End

توسعه دهندگان فرانت اند متخصصانی هستند که در طراحی و ایجاد اجزای بصری وب سایت‌ها و برنامه‌ها با هدف جذاب و کاربرپسند کردن آنها تخصص دارند. آنها با طراحان همکاری می‌کنند تا مطمئن شوند که رابط کاربری عالی به نظر می‌رسد و استفاده از آن آسان است.

با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مانند HTML، CSS و جاوا اسکریپت، توسعه دهندگان فرانت اند بخش‌هایی از وب سایت‌ها و برنامه‌ها را ایجاد و طراحی می‌کنند که کاربران می‌توانند آنها را ببینند و با آنها تعامل داشته باشند، مانند منوهاا، دکمه‌ها و فرم‌ها. آنها اطمینان می‌دهند که وب سایت‌ها و برنامه‌ها نه تنها جذاب هستند، بلکه به خوبی کار می‌کنند، سریع بارگذاری می‌شوند و می‌توانند در دستگاه‌ها و مرورگرهای وب مختلف استفاده شوند.

وظایف شغلی آنها، ایجاد و کدنویسی صفحات وب، طراحی چیدمان و رابط کاربری، پیاده‌سازی انیمیشن‌ها و ویژگی‌های تعاملی، بهینه سازی صفحات وب برای عملکرد و موتورهای جستجو و تست عملکرد صفحات وب در مرورگرها و دستگاه‌های مختلف.

توسعه دهندگان Front-end در تیم‌هایی با سایر توسعه دهندگان، طراحان و متخصصان کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه عناصر ایجاد وب سازگار هستند و به مهارت‌های ارتباطی و بین فردی عالی نیاز دارند. این رشته، برای علاقمندان به انیمیشن و طراحان بهترین شغل در رشته کامپیوتر است.

 1. توسعه دهنده Full-Stack

تا سال 2023، بیش از 27.7 میلیون توسعه دهنده در سراسر جهان وجود خواهد داشت که آن را به یکی از پردرآمدترین مشاغل فناوری اطلاعات تبدیل می‌کند! تعریف یک توسعه‌دهنده فول استک دشوار است، اما نزدیک‌ترین تعریف، کسی است که به توسعه‌های فرانت‌اند و بک‌اند مسلط باشد یا در هر مرحله از فرآیند توسعه، از طراحی تا تکمیل، شایستگی داشته باشد.

از مسئولیت‌های شغلی یک توسعه دهنده Full-Stack می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: نحوه طراحی و پیاده سازی API، برنامه نویسی و اسکریپت نویسی، اصول طراحی وب سایت، مقدمه ای بر فناوری پایگاه داده، فناوری‌های مورد استفاده عبارتند از MongoDB، Express.js، AngularJS و Node.js.

یک توسعه‌دهنده Full-Stack ممکن است مسئول ساخت API با استفاده از فناوری‌های MEAN stack باشد، اطمینان حاصل کند که برنامه‌های به‌دست‌آمده پاسخگو و مطابق با استانداردهای قابل اجرا هستند، یکپارچگی کد را آزمایش کرده و امنیت داده‌ها را پیاده‌سازی می‌کنند.

 1. تحلیلگر امنیت اطلاعات

تحلیلگران امنیت اطلاعات مسئول محافظت از سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری در برابر بدافزارها و سایر اشکال حملات سایبری هستند. مسئولیت‌های شغلی ممکن است شامل برنامه ریزی و اجرای اقدامات امنیت، نظارت بر شبکه‌ها برای نقض، بررسی و گزارش تخلف، انجام تست نفوذ و حفظ اقدامات دفاعی امنیت سایبری باشد. موقعیت‌ها ممکن است به کلیات امنیتی نیاز داشته باشند یا به طور خاص بر امنیت شبکه تمرکز کنند.

مهارت‌های توصیه شده برای تحلیلگران امنیت اطلاعات معمولاً دارای مهارت‌های دانش تهدیدات امنیت سایبری و استراتژی‌های دفاعی، هوش فنی، درک شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های همکاری و مهارت‌های تفکر انتقادی هستند.

مسیرهای رسیدن به این حرفه تحلیلگران امنیت اطلاعات معمولا دارای مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر یا مرتبط با رشته کامپیوتر و همچنین تجربه کاری قبلی در حرفه‌هایی مانند شبکه، سیستم‌های کامپیوتری یا مدیر پایگاه داده هستند.

 1. تحلیلگر سیستم‌های کامپیوتری

تحلیلگران سیستم‌های کامپیوتری، سیستم‌های کامپیوتری را برای سازمان‌های مشتری طراحی می‌کنند. این متخصصان در مورد مدل‌های کسب‌وکار مشتریان خود می‌آموزند و تحقیق می‌کنند که کدام فن‌آوری به بهترین وجه با نیازهای خاص سازمان و موارد استفاده سازگار است.

هدف کلی طراحی یک سیستم کامپیوتری برای سازمان مشتری با سخت افزار، نرم افزار و شبکه مناسب با بودجه و نیاز سازمان است. تحلیلگران سیستم‌های کامپیوتری ممکن است توسط شرکت‌های خدمات مشتری برای طراحی سیستم‌های کامپیوتری یا کار داخلی در صنایع از جمله بانکداری، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری استخدام شوند.

مهارت‌های لازم برای تحلیلگران سیستم‌های کامپیوتری شامل: درک جامع از سیستم‌های کامپیوتری و فناوری اطلاعات، درک جامع از مدل‌های کسب و کار و نحوه استفاده آنها از فناوری، دانش عمومی علوم کامپیوتر، دانش فعلی فناوری و تجارت، مهارت‌های تفکر انتقادی، مهارت‌های پژوهشی، مهارت‌های ارتباطی و مهارت‌های مواجهه با مشتری است.

 1. مهندس قابلیت اطمینان سایت

مهندسین قابلیت اطمینان سایت (SREs) اطمینان حاصل می‌کنند که وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی تجاری با استفاده از مجموعه مهارت‌های مهندسی نرم افزار برای رفع مشکلات عملیات و معماری به خوبی کار می‌کنند. وظایف بین SRE‌ها معمولاً اتوماسیون، مقیاس بندی و ایجاد ویژگی‌های جدید و عیب یابی فنی برای رسیدگی به مسائل عملیاتی که بوجود می‌آیند تقسیم می‌شود.

مهارت‌های مورد نیاز برای SRE‌ها: دانش جامع توسعه نرم افزار، مهارت کدنویسی در زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا و پایتون، دانش قوی از سیستم عامل‌های اصلی و مدیریت آنها، آشنایی با شیوه‌های مهندسی DevOps، دانش شبکه، تعادل بار، پروتکل‌هایی مانند TCP/IP و خدماتی مانند DNS. و دانش کامل فناوری مانند سرورها، ذخیره سازی، مجازی سازی و نظارت بر شبکه است.

 1. مهندس DevOps

مهندسان DevOps در بخش عملیاتی کار می‌کنند و مشکلات توسعه را در طول چرخه عمر نرم افزار حل می‌کنند. مهندسان DevOps با همکاری با توسعه دهندگان و کارمندان فناوری اطلاعات، انتشار کدهای نرم‌افزار را مدیریت می‌کنند. آنها هم کدنویسی و هم مهندسی را برای اجرای موفق سیستم‌های نرم‌افزاری درک می‌کنند و به ایجاد و بهبود نرم افزار موجود برای افزایش کارایی و بهره‌وری کمک می‌کنند. مهندسان DevOps متخصص در ابزارهای اتوماسیون خطوط لوله دیجیتال هستند که شامل یکپارچه سازی مداوم و تحویل مداوم است.

مهارت‌های توصیه شده مهندسان DevOps شامل: دانش کدنویسی و اسکریپت نویسی با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون، جاوا و روبی، آشنایی با ابزارهای DevOps مانند سرورهای یکپارچه سازی، ابزارهای تست، کانتینرها، برنامه‌های نظارت و تجزیه و تحلیل و پروتکل‌های شبکه، مهارت‌های اتوماسیون قوی با تست دستی و برنامه، مهارت‌های تجزیه و تحلیل برای تعیین نیازهای امنیتی، تشخیص مشکلات فنی و توسعه به روز رسانی نرم‌افزار برای رفع مشکلات، درک ایجاد و اصلاح کدهای نرم افزار با استفاده از ابزارهایی مانند Git، GitLab و GitHub و دانش کار پایگاه داده و SQL است.

راه‌های رسیدن به حرفه مهندس DevOps معمولاً به مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر یا مهندسی نیاز دارند. شرکت‌ها تجربه کاری در زمینه مهندسی نرم‌افزار را ترجیح می‌دهند.

 1. توسعه دهنده وب

توسعه دهندگان وب برنامه نویسانی هستند که بر روی کدنویسی، طراحی و ایجاد طرح بندی یک وب سایت متمرکز هستند.

مهارت‌های لازم برای رشته کامپیوتر، دانش HTML/CSS، جاوا اسکریپت و سایر زبان‌های برنامه نویسی برای این نقش ضروری است. همچنین داشتن دانش طراحی گرافیک و طرز فکر مشارکتی در حین کار با طراحان دیگر در پروژه‌ها بسیار مهم است.

شاید به دلیل انعطاف‌پذیری این شغل و نیاز به ذوق و سلیقه زیاد، بهترین شغل رشته کامپیوتر برای خانم‌ها است.

 1. معمار سیستم‌ها

معماران سیستم یک شرکت را به طور کل‌نگر تجزیه و تحلیل می‌کنند و در می‌یابند که چگونه بهترین استراتژی ممکن فناوری اطلاعات را برای اهداف بخش خود ارائه دهند. آنها معماری سیستم مذکور را برای ایجاد بالاترین کیفیت ممکن تعریف و طراحی می‌کنند.

مهارت‌های لازم برای موفقیت به عنوان یک معمار سیستم، به توانایی تجزیه و تحلیل انتقادی اهداف یک کسب و کار و شناسایی مقیاس منابع مورد نیاز آن از همه طرف نیاز است. توانایی عیب‌یابی، ارزیابی و ترجمه نیازهای مشتری نیز خوب است.

 1. مهندس سخت افزار کامپیوتر

مهندسان سخت افزار کامپیوتر مسئول طراحی، تحقیق، توسعه و ساخت سیستم‌ها و تجهیزات کامپیوتری مانند تراشه‌ها، دستگاه‌های حافظه و بردهای، مونیتورها یا روترها مدار هستند.

مهارت‌های لازم برای این شغل، هنگام کار با توسعه دهندگان نرم افزار در توسعه پروژه‌ها، به مهارت‌های فنی و تحلیلی قوی و روحیه همکاری قوی، نیاز دارد. بنابراین بهترین شغل رشته کامپیوتر برای کسانی است که دارای روحیه تیمی هستند.

 1. معمار راه حل‌های IoT (اینترنت اشیا).

اینترنت اشیا (IoT) یکی از سریع‌ترین فناوری‌های در حال رشد امروزی است. از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ایجاد شبکه‌ای از دستگاه‌های متصل استفاده می‌کند که می‌توانند به‌طور یکپارچه داده‌ها را به اشتراک بگذارند. معمار راه حل‌های اینترنت اشیا یک نقش رهبری است که مستلزم نظارت بر توسعه و استقرار راه حل‌های اینترنت اشیا و استراتژی پشت آن است.

معماران راه حل‌های اینترنت اشیا شکاف بین نقش‌های فنی و غیرفنی را پر می‌کنند و با تیم‌های مدیریت پروژه همکاری می‌کنند. آنها درک گسترده ای از فناوری دارند اما بر جنبه استراتژی تمرکز دارند. مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک معمار راه حل‌های اینترنت اشیا عبارتند از: مهارت‌های برنامه نویسی قوی، دانش یادگیری ماشین، طراحی و معماری سخت افزار.

یک معمار راه حل‌های اینترنت اشیا مسئول رهبری و مشارکت در تمام فعالیت‌های مرتبط با معماری و طراحی است. آنها همچنین به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا یک اکوسیستم کلی اینترنت اشیا را توسعه دهند و نیازهای تجاری را به الزامات معماری راه حل‌ها تبدیل کنند.

 1. معمار نرم افزار

وظیفه اصلی یک معمار نرم افزار بهینه‌سازی فرآیند توسعه با انتخاب‌های مرتبط با طراحی و تعیین استانداردهای فنی کدنویسی، ابزارها و پلتفرم‌ها است. سازمان‌ها آنها را استخدام می‌کنند تا نرم افزار را برای آنها آزمایش و توسعه دهند.

مهارت‌های اصلی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک معمار نرم افزار عبارتند از: مدل سازی داده‌ها، آشنایی با معماری نرم افزار، مهارت‌های برنامه نویسی خوب، مهارت‌های تحلیلی قوی.

معماران نرم افزار مسئول درک خواسته‌ها و نیازهای مشتری و انجام کار عملی برای توسعه نمونه‌های اولیه نرم افزار هستند. تقاضا برای معماران و مهندسان نرم افزار در هند بسیار زیاد است.

 1. معمار ابر

رایانش ابری یکی از سریع‌ترین فناوری‌های در حال رشد در دهه گذشته بود. اکنون به یک فناوری اصلی تبدیل شده است که سازمان‌ها و افراد در سراسر جهان به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. این امر باعث ایجاد مشاغل جدید در این زمینه شده است و حرفه‌های شغلی زیادی برای انتخاب وجود دارد. از این میان، معمار ابر یکی از پردرآمدترین مشاغل است. از لحاظ تنوع،معمار ابر می‌تواند بهترین شغل رشته کامپیوتر باشد.

برای تبدیل شدن به یک معمار ابر، مهارت‌هایی که شما نیاز دارید: درک عمیق از معماری برنامه‌های ابری، آشنایی با خدمات وب آمازون (AWS)، Microsoft Azure یا پلت فرم ابری گوگل، مهارتهای ارتباطی عالی یک معمار ابر به یک سازمان کمک می‌کند تا معماری ابری را توسعه دهد، استراتژی ابری را توسعه دهد، پیاده سازی و استقرار آن را هماهنگ کند. آنها همچنین باید از معماری مناسب برنامه و استقرار در محیط ابر اطمینان حاصل کنند.

 1. مهندس بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین شامل پیوندها یا زنجیره‌ای از اطلاعات است که مدام به شبکه اضافه می‌شوند. یک مهندس بلاک‌چین معماری و راه حل‌ها را با استفاده از فناوری بلاک‌چین توسعه و پیاده سازی می‌کند. در دهه گذشته انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری شده به وجود آمده اند.

به طور کلی، یک مهندس بلاک‌چین باید مهارت‌های برنامه نویسی قوی، درک کامل ریپل، R3، اتریوم، بیت‌کوین و فناوری پشت سر آنها، درک متدولوژی‌های اجماع و پشته‌های پروتکل‌های امنیتی، کتابخانه‌ها و توابع رمزنگاری، مهارت‌های برنامه نویسی قوی، درک کامل ریپل، R3، اتریوم، بیت کوین و فناوری پشت سر آنها، درک متدولوژی‌های اجماع و پشته‌های پروتکل‌های امنیتی، کتابخانه‌ها و توابع رمزنگاری را داشته باشد.

این یک فناوری به سرعت در حال رشد است. از لحاظ درآمد و آینده جهان به این سمت، بهترین شغل رشته کامپیوتر از لحاظ مالی ست. در سال‌های آینده، مشاغلی که به متخصصان بلاک‌چین نیاز دارند در صنایع سراسر جهان به سرعت رشد خواهند کرد.

 1. برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویسان کامپیوتر، نرم افزار و طراحی اپلیکیشن ایجاد شده توسط مهندسان نرم افزار را می‌گیرند و آن را مدون می‌کنند. آنها با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی دستورالعمل‌های مورد نیاز برای عملکرد کامپیوترها را می‌نویسند. برنامه نویسان همچنین مسئول تست نرم افزارها و برنامه‌ها هستند. آنها باید مطمئن شوند که به درستی کار می‌کنند. اگر چیزی کار نمی‌کند، برنامه نویسان کامپیوتر کد را بررسی و اصلاح می‌کنند تا هر گونه اشتباهی را حذف کنند.

همچنین، یک برنامه نویس مسئول تمام نیازهای کدنویسی است که یک سازمان یا مشتریان فردی ممکن است داشته باشند. به عنوان یک برنامه نویس، می‌توانید هم به عنوان یک کارمند تمام وقت با حقوق و هم به عنوان یک مشارکت کننده یا به‌صورت آزاد کار کنید. کدنویسی یک مهارت نسبتا آسان برای یادگیری است و بسیار پر ارزش است. این رشته اصیل‌ترین شغل رشته کامپیوتر است.

شما می‌توانید مهارت‌های برنامه نویسی را از طریق کارگاه‌ها، دوره‌های آنلاین و دانشگاه‌های حرفه ای بیاموزید. پایتون و جاوا آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری هستند زیرا روش آن‌ها ساده و شبیه به انگلیسی است.

 1. کارشناس پشتیبانی کامپیوتر

پشتیبانی فنی یکی از پرتقاضاترین مهارت‌ها در صنعت فناوری اطلاعات و رشته کامپیوتر است. یک متخصص پشتیبانی رایانه از نزدیک با مشتریان همکاری می‌کند تا از آنها در مورد هرگونه سؤال فنی یا موانعی که ممکن است با آنها روبرو شوند پشتیبانی کند. این می‌تواند آنلاین، از طریق تماس تلفنی یا حضوری باشد.

این حرفه به تخصص فنی زیاد یا پیشینه قوی نیاز ندارد. مهارت‌های مورد نیاز کاملاً مشابه مهارت‌های خدمات مشتری در هر حوزه غیرفنی است. برای تبدیل شدن به یک متخصص پشتیبانی کامپیوتر موفق، باید مهارت‌های پشتیبانی مشتری و مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشید.

 1. بازاریاب دیجیتال

بازاریابی دیجیتال در دهه گذشته بهترین شغل رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات بود. این شغل همچنان یکی از امیدوار کننده ترین نقش‌های شغلی امروزی است. دارای طیف گسترده ای از تخصص‌ها و حوزه‌ها مانند: جمع آوری و پردازش اطلاعات، مدیریت کمپین تبلیغاتی پولی، تبلیغ برند رسانه‌های اجتماعی است.

برای موفقیت در این حوزه، اگر مدرک حرفه ای در دیجیتال مارکتینگ یا حوزه مرتبط دارید، به شما کمک می‌کند. با این حال، شما می‌توانید یک دوره آموزشی کوتاه مدت را انتخاب کنید که شما را با رشته‌های مختلف تحت پوشش بازاریابی دیجیتال آشنا می‌کند.

 1. مدیر شبکه

وظایف اصلی مدیران شبکه، عملیات روزانه سیستم‌های شبکه کامپیوتری سازمان‌ها را اداره می‌کنند. این می‌تواند شامل شبکه‌های گسترده، شبکه‌های محلی، بخش‌های شبکه، اینترانت و سیستم‌های اینترنتی باشد. وظایف کاری روزانه آنها شامل مدیریت امنیت و پایداری شبکه‌های مختلف، نصب سیستم‌های سخت افزاری و نرم افزاری شبکه، تکمیل پشتیبان گیری از اطلاعات و انجام تعمیرات و ارتقاء سیستم‌ها در صورت نیاز است. آنها همچنین ممکن است کارهایی را انجام دهند که شامل عیب یابی، و حل مشکلات سخت افزاری، نرم افزاری یا سایر مشکلات شبکه و سیستم می‌شود.

 1. مهندس رباتیک

یکی از مشاغلی که در حال حاضر در مراحل اولیه است، اما با پتانسیل بسیار زیاد، مهندس رباتیک است. یک مهندس رباتیک ابزارهای روباتیک را طراحی، طراحی، ساخت و نگهداری می‌کند. آنها برای شناسایی مشکلات تجاری که می‌توانند با فناوری روباتیک حل شوند، به مهارت‌های تحلیلی بالایی نیاز دارند. به علاوه، آنها به خلاقیت نیاز دارند تا پاسخ آن مشکلات را طراحی کنند. این رشته، بهترین شغل رشته کامپیوتر برای افراد خلاق است.

چگونه بهترین شغل رشته کامپیوتر را انتخاب کنم؟

انتخاب شغل کامپیوتر

از لیست زیر برای کمک به شروع فرآیند یافتن شغل رشته کامپیوتر استفاده کنید.

 • خودتان را بررسی کنید …
 • به انگیزه های خود فکر کنید. …
 • به اهداف بلند مدت خود فکر کنید. …
 • تست های مختلف خودارزیابی را انجام دهید. …
 • بخش‌ها را جستجو کنید …
 • صنایع را کاوش کنید …
 • به دنبال منابع حرفه ای باشید. …
 • گزینه های شغلی را در لیست خود جستجو کنید.

برخی از پیش بینی‌ها برای بهترین شغل رشته کامپیوتر در آینده چیست؟

همه حرفه‌های فوق به شدت به مجموعه مهارت‌های فنی خود متکی هستند. اما آنها وجه اشتراک دیگری نیز دارند. مهارت‌های نرم، مانند تجزیه و تحلیل، ارتباط موثر، خلاقیت و حل مسئله نیز کلید موفقیت هستند. و این روند احتمالا ادامه خواهد داشت. در حالی که پیش‌بینی الزامات فنی دقیق مشاغل آینده دشوار است، بدون شک مهارت‌های نرم همچنان حیاتی خواهند بود. بهترین شغل رشته کامپیوتر شغلی‌ست که نیاز روز بشر را فراهم کند.

چشم انداز شغلی فناوری اطلاعات، مشاغل، و محدوده حقوق و دستمزد

چشم انداز شغلی کامپیوتر و فناوری اطلاعات قوی است. بر اساس دفتر آمار کار، انتظار می‌رود فرصت‌های شغلی فناوری اطلاعات از سال 2018 تا 2028 حدود 14 درصد رشد کند که بسیار سریع‌تر از میانگین برای همه مشاغل است. افزایش استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه، پذیرش گسترده محاسبات ابری، و نیاز به امنیت داده‌ها باعث این رشد می‌شود.

مشاغل فناوری اطلاعات متنوع هستند و به سطوح مختلف مهارت و تجربه نیاز دارند. برخی از مشاغل محبوب فناوری اطلاعات عبارتند از توسعه دهندگان وب، مدیران شبکه، مهندسان نرم افزار، تحلیلگران سیستم‌های کامپیوتری، تحلیلگران امنیت اطلاعات و مدیران پایگاه داده.

انقلاب اطلاعات فرصت‌های شغلی زیادی را برای متخصصان فناوری اطلاعات باز کرده است. بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که نیاز به کارکنان کامپیوتر فناوری اطلاعات در سال‌های آینده با سرعت بی‌سابقه ای افزایش خواهد یافت. شاید اشتباه نباشد اگر بگوییم، در میان تمام مشاغل، بهترین شغل رشته کامپیوتر است و فناوری اطاعات با سرعت زیادی به سمت آینده در حرکت است.

مشاوره شغلی فناوری اطلاعات (گواهینامه‌ها، تحصیلات و غیره)

شما می‌توانید مسیرهای مختلفی را برای ورود به حوزه IT و انتخاب بهترین شغل رشته کامپیوتر طی کنید، اما یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که گواهینامه دریافت کنید. گواهینامه از یک موسسه معتبر به کارفرمایان بالقوه نشان می‌دهد که شما مهارت‌ها و دانش لازم برای انجام کار را دارید. شما می‌توانید در بسیاری از زمینه‌های IT، از شبکه گرفته تا امنیت و رایانش ابری، گواهینامه دریافت کنید. این مزیت گواهینامه می‌تواند به شما یک مزیت رقابتی بدهد و راهی عالی برای پیشرفت شغلی شما باشد.

در دوره‌های آنلاین شرکت کنید یا در یک دانشگاه ثبت نام کنید. مدرک IT یا یک رشته مرتبط می‌تواند درها را باز کند و به شما کمک کند از رقبا متمایز شوید.

به روز ماندن با آخرین فناوری می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. با جدیدترین فناوری‌ها تجربه عملی داشته باشید. هرچه تجربه بیشتری در یک زمینه خاص داشته باشید، می‌توانید برای کارفرمایان ارزشمندتر باشید.

مجموعه‌ای قوی از مهارت‌های نرم را توسعه دهید. بسیاری از کارفرمایان در حال حاضر بر اهمیت مهارت‌های نرم مانند ارتباط و حل مسئله تاکید دارند. داشتن مجموعه ای قوی از این مهارت‌ها می‌تواند برای یافتن بهترین شغل رشته کامپیوتر ارزشمند باشد.

هنگامیکه گواهینامه، تحصیلات و مهارت‌های خود را کامل کردید، زمان آن رسیده است که به دنبال مشاغل فناوری اطلاعات باشید.

جامع ترین منابع و خرید کتاب کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

رزرو مشاوره کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر

کلام پایانی

با این 25 مورد از بهترین شغل رشته کامپیوتر و حرفه‌های پولی در زمینه IT، می‌توانید آینده شغلی خود را اثبات کنید. رشته کامپیوتر از جمله رشته‌هایی است که در مورد درآمد و بازار خوب آن کمتر می‌توان تردید داشت. بنابراین با کسب یک تخصص در این رشته می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید. در نهایت درباره اینکه کدام شغل، بهترین شغل رشته کامپیوتر است باید بگویم، با توجه به روحیه و علاقه هر شخص، بهترین شغل تعریف منحصر به فردی دارد.

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

جدیدترین محصولات
قیمت اصلی ۱,۸۸۸,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱,۶۴۲,۵۶۰ تومان است.
قیمت اصلی ۴۴۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴۲۴,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۳۹۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۶۰,۰۰۰ تومان است.
مقالات مرتبط
نقد و بررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =