آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1403 – 1402

انتشارات بابان
18 دیدگاه
آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1403 – 1402

استخدام در آموزش و پرورش از پرطرفدارترین مشاغل در بین فارغ التحصیلان و حتی در انتخاب رشته کنکور فرهنگیان می‌باشد. تلاش بسیاری از افراد جذب در سازمان آموزش و پرورش است. از سال گذشته تا کنون فراخوان‌های به نسبت زیاد و قابل ملاحظه‌ای برای تامین نیروی انسانی و جذب معلم، هنرآموز، دبیر و معلم استثنائی از طریق ماده 28 آزمون استخدامی آموزش و پرورش منتشر شده است. منابع این آزمون از ابتدای سال 1402بطور کامل تغییر کرده و شامل سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی می باشد.

در سال های اخیر بیش ترین حجم جذب و استخدام نیرو را به خود اختصاص داده و طبق اطلاعیه منتشر شده قرار است سه آزمون پیش روی آموزش و پرورش در اسفند ماه 1402 و اردیبهشت 1403 برای بکارگیری “بیش از 70 هزار معلم و کادر آموزشی” برگزار شود. به منظور اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه های این آزمون استخدامی بزرگ، همواره این صفحه را پیگیری نمایید.

داوطلبان علاقه‌مند به رشته‌های شغلی می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن برای استخدام در وزارت آموزش و پرورش، در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال ۱۴۰۲ ثبت نام کرده و در صورت موفقیت در آزمون استخدامی با طی مراحل پذیرش، در رشته شغلی و محل انتخابی خود، به فعالیت بپردازند.

ماده 28 چیست؟

در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، بندی با عنوان ماده 28 وجود دارد برمبنای این بند آموزش و پرورش می‌تواند برای تامین بخشی از نیروی مورد نیاز خود از طریق برگزاری آزمون استخدام با توجه به رعایت ضوابط و مقررات از میان دانش‌ آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و دانشگاه های سراسر كشور، با شرط گذراندن حداقل دوره یكساله مهارت آموزی در «دانشگاه فرهنگیان» اقدام نماید.

آزمون استخدامی مشاغل کیفیت‌بخشی وزارت آموزش و پرورش

دفترچه مورد تایید سازمان اداری و استخدامی کشور برای استخدام مشاغل کیفیت بخشی وزارت آموزش و پرورش (مربی تربیت بدنی و سلامت – امور تربیتی و مشاوره – امور تربیتی و سبک زندگی – مشاور) جهت اطلاع و مشاهده داوطلبان در سایت انتشارات بابان قرار داده شده است. ثبت‌نام این آزمون از عصر روز سه‌شنبه 17 بهمن‌ماه 1402 شروع خواهد شد.

امکان تهیه بهترین، بروزترین و ارزانترین کتاب استخدامی آموزش و پرورش در سایت بابان وجود دارد.موسسه بابان اقدام به انتشار مقاله کاربردی و  مفیدی برای معرفی منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش است:

منابع استخدامی آموزش و پرورش 1403 – 1402

mashaghel keyfiat bakhshi1403

دانلود دفترچه راهنما

دانلود دفترچه راهنما جدید

ثبت نام

 

آزمون استخدام آموزگار، دبیر و هنرآموز وزارت آموزش و پرورش 1403

amouzesh parvaresh1403

دانلود دفترچه راهنما

اصلاحیه اول دفترچه راهنما

اصلاحیه دوم دفترچه راهنما

ثبت نام

آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم (در دانشگاه فرهنگیان)

سنجش و پذيرش متقاضيان ورود به آموزش عالي در سال تحصيلي 1404-1403 براساس مصوبه «سياست ها و ضوابط ساماندهي سنجش و پذيرش متقاضيان ورود به آموزش عالي (پس از پايان متوسطه)» جلسه 843 به تاريخ 1400/4/15 شوراي عالي انقلاب فرهنگي ابلاغي به شماره 1400/6792/دش به تاریخ 1400/5/5 و ماده واحده «تکمیل و اصلاح موادي از سياست ها و ضوابط ساماندهي سنجش و پذيرش متقاضيان ورود به آموزش عالي (پس از پايان متوسطه) مصوب 1400/4/15 جلسات 855 و 863 به تاريخ 1400/11/15و 1401/3/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغی به شماره 1401/6310/دش به تاریخ 1401/4/25 انجام می شود. نكات اجرايي و فني براي اجراي اين مصوبه در جلسات 31، 32، 33 و 36 به تاریخ های 1401/6/14،1، 1401/9/12 و 1402/6/28 شورای سنجش و پذيرش دانشجو بررسي و مصوب شد.

daneshjoo moalem 1402دانلود دفترچه راهنمای آزمون پذیرش دانشجو_معلم 1403

ثبت نام

آزمون استخدامی شغل آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی آموزش و پرورش

كارنامه ی نهایی آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (شغل آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی) سال 1401 اعلام شد. برای مشاهده کارنامه ری لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده نتیجه آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش

 

آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین 1402

وزارت آموزش و پرورش به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز براساس معیارهای صلاحیت و شایستگی‌های مرتبط با احراز شغل مربی آمور آموزش معلولین جهت استخدام شغل مربی امور آموزش معلولین دعوت به عمل می‌آورد.Education of the disabled

 دفترچه راهنمای آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین 1402 

 ثبت نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین 1402 

 ثبت‌نام این آزمون تا پایان روز 31 شهریورماه 1402 ادامه خواهد داشت. 

آزمون استخدام دبیری و هنرآموز وزارت آموزش و پرورش 1402

سازمان سنجش و آموزش کشور با عنوان مجری برگزار کننده آزمون های استخدامی، طی اعلامیه ای، زمان برگزاری آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی را در سایت www.sanjesh.org منتشر کرده است. داشتن تمامی شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده برای تمامی داوطلبان آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ لازم بوده چرا که در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در هر یک از مراحل استخدام، قبولی کسب شده توسط داوطلبان لغو شده و روند استخدام وی متوقف خواهد شد. شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش از طریق لینک ذیل قابل دانلود می‌باشد.

Registration for the education exam

 دفترچه راهنمای آزمون استخدامی مشاغل دبیری و هنر آموز سال 1402

كارنامه ی مرحله ی اول آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (مشاغل دبیری و هنرآموز) سال 1402

 

چارچوب آزمون استخدامی آموزش و پرورش

آزمون استخدامی آموزش و پرورش شامل سنجش حیطه‌های عمومی، تخصصی و اختصاصی است که بر اساس شغل محل اعلام شده در دفترچه برگزار می‌شود.

ارزیابی تکمیلی:

سنجش و ارزیابی صلاحیت‌ها و شایستگی‌های (عمومی، تخصصی و حرفه‌ای) مورد نیاز برای مشاغل دبیری و هنرآموز با هدف تعمیق سنجش شایستگی‌های معلمی، علاوه بر آزمون استخدامی آموزش و پرورش صورت می‌گیرد.

شرایط عمومی و شرایط احراز در فایل پیوست در بالا قابل مشاهده است.

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 و زمان اعلام نتایج

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش  1402، 12 مرداد ماه 1402 خواهد بود و نتایج آن حداکثر تا ۲۶ مردادماه اعلام خواهد شد. پیش از این معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفته بود که قرار است آزمون مرداد ماه برگزار شود، و  فرآیند مصاحبه و گزینش به سال بعد موکول شود. بنابراین در صورت تغییر تاریخ آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ این مقاله به روز رسانی و اطلاعات لازم در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

در صورت بروز هرگونه سوال در رابطه با استخدام آموزش و پرورش ۱۴۰۲ می توانید با ما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریاقت نمایید.

نتیجه آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش حداکثر تا تاریخ 1402/05/26 اعلام خواهد شد.

تعداد شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲

۳۲۵ هزار و ۶۹۸ نفر در آزمون دبیری ثبت‌نام کرده‌اند که دو سوم آنها زن و یک‌سوم مرد هستند. در این آزمون ۲۲۱۸۴ نفر در ۱۲ گروه شغلی دبیری و ۱۷ گروه شغلی هنرآموزی جذب می‌شوند.

نکات مهم مواد و منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش

دروس حیطه عمومی استخدامی آموزش و پرورش

 • تاریخ و فرهنگ تمدن
 • تعلیم و تربیت اسلامی
 • توانایی‌هاي عمومی و ذهنی
 • معارف و اندیشه‌هاي اسلامی و انقلابی
 • دانش سیاسی، اجتماعی و حقوق اساسی

هر کدام از دروس حیه عمومی دارای 4/8 درصد از نمره کل آزمون هستند. به عبارتی در مجموع 24 درصد از آزمون مربوط به حیطه عمومی است.

توجه: اهمیت حیطه عمومی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش بیشتر از اهمیت حیطه اختصاصی و حیطه تخصصی می‌باشد.

دروس حیطه اختصاصی استخدامی آموزش و پرورش

 • اسناد و قوانین بالادستی آموزش و پرورش
 • روش‌ها و فنون تدریس
 • روانشناسی تربیتی
 • سنجش و اندازهگیري پیشرفت تحصیلی

هر کدام از دروس حیه عمومی دارای 4/5 درصد از نمره کل آزمون هستند. به عبارتی در مجموع 18 درصد از آزمون مربوط به حیطه اختصاصی است.

توجه: دروس حیطه تخصصی با توجه به هر رشته متفاوت است. دفترچه راهنمای ثبت نام را دانلود کنید و با توجه به عنوان شغ انتخابی خود، درصد و اهمیت دروس تخصصی را بررسی کنید.

پیشنهاد ما مطالعه دروس به ترتیب اهمیت (درصد) بیشتر است. در مجموع 18 درصد از آزمون مربوط به حیطه تخصصی است.

سوالات آزمون کتبی به صورت چهار گزین

توجه: مابقی درصد مربوط به سنجش و ارزیابی شایستگی‌ها در مرحله ارزیابی تکمیلی خواهد بود. این ارزیابی شامل موارد بسیاری است که در سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی و شامل در مجموع 40 درصد از آزمون می‌باشد.

سایر مراحل استخدامی و نحوه اعلام نتیجه استخدامی آموزش و پرورش

الف) تعیین حد نصاب

معرفی داوطلبان جهت انجام سایر مراحل استخدامی  منوط به کسب حد نصاب در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (کتبی) بوده انتخاب افراد پذیرفته شده بر اساس ترتیب نمرات مکتسبه، سهمیه های قانونی و یا رعایت سایر قوانین و مقررات جاری، مطابق قواعد زیر است.

برگزاری امتحان مشترک فراگیر کتبی، داوطلبان به تفکیک حیطه های عمومی ، اختصاصی و تخصصی محاسبه خواهد شد بر این اساس کسب حداقل ۵۰ درصد میانگین نمره مکتسبه سه نفر اول با ارزش وزنی ۴۰ درصد برای حیطه عمومی و ۶۰ درصد برای حیطه های اختصاصی و تخصصی در هر شغل شهرستان محاسبه و مبنای سایر مراحل معرفی داوطلبان قرار می‌گیرد.

تذکر:  داوطلبان فاقد حد نصاب  از ادامه سایر مراحل استخدامی حذف و صرفاً کارنامه آزمون استخدامی (کتبی) از طریق درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org جهت اطلاع برای آنها قابل مشاهده خواهد بود.

ب) اعلام نتایج اولیه سه برابر ظرفیت از بین داوطلبان واجد شرایط، جهت ارزیابی تکمیلی از بین داوطلبان دارای حد نصاب

انتخاب افراد چند برابر ظرفیت جهت معرفی همزمان به مرحله ارزیابی تکمیلی و گزینش از بین داوطلبانی که حد نصاب لازم را کسب نموده اند ، بر اساس نمره مکتسبه آنان و یا در نظر گرفتن سهمیه های هورمونی به تعداد ۳ برابر ظرفیت پذیرش برای داوطلبان آزاد ، سهمیه معلولین به سهمیه ایثارگری در هر شغل-محل-جنسیت و به ترتیب نمرات فضلی صورت می پذیرد.

ج)  معرفی به مرحله ارزیابی تکمیلی صلاحیت معلمی و گزینش

بر اساس نمره مکتسبه افراد در امتحان مشترک فراگیر و با در نظر گرفتن سهمیه های قانونی ، به تعداد سه برابر ظرفیت در هر شغل-محل جهت طی مراحل مربوط معرفی خواهد شد.

مرحله اول: بررسی اسناد و مدارک خود اظهاری داوطلب در زمان ثبت نام و بررسی ویژگی های جسمانی و روانی

مرحله دوم: صلاحیت و شایستگی های معلمی داوطلبانی که از مدارک خود اظهاری و ویژگی های جسمانی و روانی آنان،  بررسی و مورد تایید قرار گرفته در مرحله ارزیابی تکمیلی طبق جدول شماره ۲ از طریق مراکز ارزیابی آموزش و پرورش و بررسی صلاحیت های عمومی توسط گزینش انجام خواهد شد.

تذکر ۱:  در صورتی که تعداد داوطلب دارای حد نصاب و واجد شرایط در هر شغل محل جنسیت کمتر از تعداد اعلام شده باشد ، تمامی افراد واجد شرایط دارای حد نصاب آن شغل محل جنسیت برای مرحله ارزیابی تکمیلی معرفی خواهند شد.

تذکر ۲:  داوطلبان باید پس از مرحله ارزیابی تکمیلی صلاحیت معلمی توسط مراکز ارزیابی و سایر عوامل مربوط در مجموعه حداقل ۴۷۰ امتیاز حداکثر امتیاز ممکن (۱۰۰۰ امتیاز) را کسب نمایند.

تذکر ۳:  از مجموع نمره آزمون استخدامی آموزش و پرورش (کتبی) و ارزیابی تکمیلی کسب حداقل ۱۰۰ امتیاز از شایستگی های عمومی ، حداقل ۶۰ امتیاز از شایستگی حیطه اختصاصی و ۶۰ امتیاز از شایستگی حیطه تخصصی مقرر در جدول شماره ۳ الزامی است.

تذکر ۴:  با توجه به تبصره ۳ ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران مشمول سهمیه های ۲۵ و 5 درصد متقاضی استخدام در ادارات آموزش و پرورش ، بایستی حداقل ۸۰ درصد حداقل امتیازات مندرج در تذکر ۲و ۳ را کسب نمایند.

تذکر ۵:  شیوه اجرای ارزیابی تکمیلی و جزئیات موارد مربوط پس از اجرای آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (کتبی) اعلام می شود. بر این اساس ارزیابی تکمیلی، مطابق ضوابط مربوط توسط کانون‌های ارزیابی آموزش و پرورش صرفاً برای افراد معرفی شده واجد  شرایط صورت خواهد گرفت آموزش و پرورش نمره مرحله ارزیابی را جهت گزینش نهایی و اعلام نتیجه آزمون ، به سازمان  سنجش آموزش کشور سال خواهد کرد.

تذکر مهم:  مرحله سنجش و ارزیابی تکمیلی ویژه دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم هنرستان در مشاغل مرتبط با هنرآموزی از امتیاز مربوط برخوردار خواهند شد.

منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

گروه بابان در راستای کمک به قبولی داوطلبان شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش تلاش نموده پکیج قبولی استخدامی رشته شغل‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش از جمله دبیری و هنرآموز را آماده کند و به دو صورت ذیل در اختیار همراهان همیشگی گروه بابان قرار دهد:

 • پکیج دانلود (فایل pdf) شامل درسنامه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی
 • پکیج کتاب شامل درسنامه و تست حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی

کتاب‌های عمومی، اختصاصی و تخصصی منتخب و مطابق با سرفصل‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش (هنرآموز، دبیری و معلمی) به صورت تک درس نیز آماده ارسال به متقاضیان شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش است.

 

منابع حیطه عمومی ، اختصاصی و تخصصی استخدامی آموزش و پرورش

دبیر کار و فناوری

دبیر فیزیک

دبیر شیمی

دبیر ریاضی

دبیر زیست شناسی

دبیر تربیت بدنی

دبیر انگلیسی

دبیر معارف اسلامی

هنرآموز حسابداری

هنرآموز شبکه و نرم افزار رایانه

استخدام مربی پرورشی در آموزش و پرورش

یکی دیگر از آزمون‌هایی که برای جذب نیرو در آموزش و پرورش در سال 1402 برگزار می‌شود، آزمون استخدامی مربی پرورشی (مربی تربیتی) است. متقاضیان واجد شرایط ثبت نام می توانند پس از انتشار اطلاعیه استخدامی آموزش و پرورش، در صورت دارا بودن شرایط مورد نظر آموزش و پرورش به منظور ثبت نام آزمون استخدامی معلم پرورشی اقدام نمایند.

استخدام  مربی پرورشی در آموزش و پرورش، فرصتی برای مربیان با تجربه است تا با شرکت در آزمون استخدامی به عنوان مربی در مدارس استخدام شوند. البته آخرین و بروزترین اخبار و اطلاعیه های استخدام مربی پرورشی در آموزش و پرورش را در این صفحه بصورت مداوم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اصغر باقرزاده معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس درباره آزمون استخدامی مربیان پرورشی، اظهار کرد: قرار است آزمون استخدام مربیان پرورشی بعد از آزمون دبیری برگزار شود.

وی در خصوص تعداد مربیانی که در این آزمون جذب می‌شوند، گفت: در حال رایزنی برای تعداد ردیف استخدام هستیم و اطلس نیاز متناسب با مدارس و مناطق آماده شده است.

باقرزاده ادامه داد: دو مدل برای جذب نیرو را پیشنهاد کردیم که مدل اول ارائه کدمحل‌ها برای جذب 11 هزار مربی پرورشی و مدل دوم ارائه کدمحل‌ها برای جذب 25 هزار مربی پرورشی است.

وی در خصوص زمان برگزاری آزمون استخدام مربی پرورشی، گفت: در تابستان جاری، قطعا آزمون را اعلام و برگزار می‌کنیم.

شرایط استخدام مربی پرورشی آموزش و پرورش

متقاضیان دارای مدرک کارشناسی در رشته های علوم تربیتی و مشاوره می توانند در صورت دارا بودن شرایط اقدامات لازم برای ثبت نام استخدام معلم پرورشی را انجام دهند. در صورتی که داوطلبان بتوانند در آزمون استخدام مربی پرورشی نمره حد نصاب آزمون را کسب نمایند، به منظور انجام مصاحبه حضوری دعوت می شوند.

شایسته گزینی و عدالت محوری در آزمون امسال آموزش و پرورش

در قسمت فراگیری مخاطبین، شاهد افزایش رشته‌های تحصیلی مجاز به شرکت در آزمون استخدامی نسبت به سنوات گذشته و ورود نخبگان دانشگاهی رشته‌های علوم اسلامی، علوم پایه و علوم انسانی هستیم. از سویی در محور شایسته گزینی، تغییراتی از جمله تاثیر ۴۰ درصدی امتحان فراگیر مشترک (آزمون کتبی) و افزایش تاثیر و اهمیت ارزیابی تکمیلی (مراحل مصاحبه) تا ۶۰ درصد در حیطه‌های عمومی، تخصصی و اختصاصی صورت گرفته است.

از موارد دیگر می توان به انتخاب دقیق معلم علاقه‌مند و با اخلاق و دارای توانایی‌های چند‌ساحتی، افزایش ظرفیت ورودی ۳ برابری در ارزیابی تکمیلی نسبت به سنوات گذشته و بررسی دقیق صلاحیت‌های حرفه‌ای آنان در فرآیند ارزیابی تکمیلی و در نهایت ارزیابی توسط ارزیابان حرفه‌ای آموزش دیده، نام برد. کسب حداقل ۵۰ درصد از شایستگی عمومی و ۳۰ درصد شایستگی اختصاصی و تخصصی (ارزیابی تکمیلی) و همچنین کسب ۴۷۰ نمره از ۱۰۰۰ نمره کل، در این آزمون ضروری است.

چه تعداد مربی پرورشی در استخدامی آموزش و پرورش جذب خواهند شد؟

وزارت آموزش و پرورش به 60 هزار نیروی پرورشی نیازمند است که مجوز جذب 25 هزار مربی تربیتی صادر شده است. معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است: مجوز جذب مربیان بیشتر را نیز پیگیری می‌کنیم که به محض نهایی شدن، اعلام می‌شود.

آزمون استخدام مربی پرورشی آموزش و پرورش چه زمانی برگزار می‌شود؟

دفترچه اولیه آزمون و نحوه صلاحیت گزینی آماده شده است و رایزنی ها برای زمان برگزاری آزمون در حال انجام است اما زمان دقیق برگزاری آزمون استخدام مربی پرورشی مشخص نیست. بر اساس گفته های معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش، در تابستان جاری، قطعا آزمون را اعلام و برگزار می‌کنیم.

منابع استخدامی آموزش و پرورش

منابع معرفی شده از بهترین و معتبرترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش هستند. لذا داوطلبین محترم با خیال راحت می‌توانند با تهیه این منابع معتبر و با استفاده از بهترین مشاوره، برنامه‌ریزی و پشتیبانی در گروه بابان نتیجه مطلوبی را کسب نمایند.

گروه بابان بهترین منابع مصاحبه حضوری را نیز آماده کرده است تا قبول شدگان این آزمون استخدامی را در گام‌های بعدی یاری نماید. امید است با قبولی همراهان عزیز گروه بابان شاهد موفقیت‌های بیشتر گروه بابان در کنار شما عزیزان باشیم و پیروزی و موفقیت شما عزیزان را جشن بگیریم.

بهترین منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش

رزرو مشاوره استخدامی

سوالات متداول

ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال 1402 به طور اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزگاری آموزش و پرورش در سال 1402 در تاریخ 1402/12/18 و برای آزمون استخدامی هنرآموز و دبیری آموزش و پرورش در تاریخ 1402/02/28 توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.

منظور از بومی شهرستان، به داوطلبی اطلاق می‌شود که «متولد» یا «ساکن با سابقه ده سال سکونت» در همان شرستان محل تقاضا، به استثنای شرستان تهران و مراکز استان باشد.

داشتن حداقل سن 20 سال تمام و حداکثر سن 40 سال تمام (متولدین 1362/11/09 تا 1382/11/09) برای دارندگان لیسانس و فوق لیسانس تا اولین روز ثبت نام در آزمون.

گزینش در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 در چند مرحله انجام می‌شود:

 

 • مرحله اول: امتحان کتبی (شامل سنجش در سه حیطه عمومی، اختصاصی و تخصصی)
 • مرحله دوم: ارزیابی تکمیلی (سنجش و ارزیابی صلاحیت‌ها و شایستگی‌های (عمومی، تخصصی و حرفه‌ای) مورد نیاز برای مشاغل دبیری، هنرآموز و آموزگار با هدف تعمیق سنجش شایستگی‌های معلمی علاوه بر امتحان کتبی صورت می‌گیرد. 
نکته: در ارزیابی تکمیلی کسب 95 امتیاز از 200 امتیاز شایستگی‌های عمومی، 70 امتیاز از 240 امتیاز شایستگی‌های اختصاصی و 40 امتیاز از  160 امتیاز شایستگی‌های تخصصی به عنوان حد نصاب الزامی می‌باشد.

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

جدیدترین محصولات
قیمت اصلی ۱,۸۸۸,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱,۶۴۲,۵۶۰ تومان است.
قیمت اصلی ۴۴۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴۲۴,۰۰۰ تومان است.
قیمت اصلی ۳۹۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۶۰,۰۰۰ تومان است.
مقالات مرتبط
برنامه ریزی آزمون استخدامی
انتشارات بابان
0 دیدگاه
آزمون های استخدامی 1403 - 1402
انتشارات بابان
0 دیدگاه
نقد و بررسی

18 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  با مدرک ارشد رشته تربیت بدنی میشه تو آزمون های آموزش پرورش شرکت کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   مطابق شرایط سال های قبل بله می تونید، اما برای اطلاع از شرایط جدید باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام جدید باشید، ماهم به محض انتشار دفترچه جدید اخبار مربوط به استخدامی آزمون آموزش و پرورش رو اینجا اطلاع رسانی می کنیم.

   موفق و پیروز باشید

  1. سلام وقت بخیر
   مطابق شرایط سال های قبل بله می تونید، اما برای اطلاع از شرایط جدید باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام جدید باشید، ماهم به محض انتشار دفترچه جدید اخبار مربوط به استخدامی آزمون آموزش و پرورش رو اینجا اطلاع رسانی می کنیم.

   موفق و پیروز باشید

 2. سلام وقت بخیر.ببخشید با رشته کارشناسی علوم سیاسی و ارشد روابط بین الملل میشه آزمون استخدامی اموزش پرورش شرکت کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله در سال های قبل میشد اما در هر آزمون جهت اطلاع از شرایط جدید پذیرش باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام استخدامی خود آموزش و پرورش باشید.

  1. سلام وقت بخیر
   زمان مشخصی جهت ثبت نام آزمون استخدامی اعلام نشده است اما گفتن حدود اسفند تا اردیبهشت آزمون برگزار می شود که به تبع باید همین روزها شرایط آزمون رو اعلام کنن.

   موفق و پیروز باشید

 3. سلام وقت بخیر.ببخشید من کارشناسی علوم سیاسی خوندم و ارشد روابط بین الملل.میتونم آزمون استخدامی آموزش پرورش شرکت کنم یا دستگاه اجرایی؟مازندران هستم

  1. سلام وقت بخیر
   بله در سال های قبل میشد اما در هر آزمون جهت اطلاع از شرایط جدید پذیرش باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام استخدامی خود آموزش و پرورش یا دستگاه های اجرایی باشید.

  1. سلام وقت بخیر
   هنوز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شروع نشده است قرار هست در اسفند تا اردیبهشت برگزار شود.

 4. سلام من ترم اخر دانشگاه هستم میتونم برای ازمون استخدامی شرکت کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله می تونید مهم اینه موقع قبولی آزمون استخدامی از محل تحصیل فارغ التحصیل شده باشید.

   منابع قبولی آزمون استخدامی روی سایت انتشارات بابان موجود است.

   موفق و پیروز باشید

    1. سلام وقت بخیر
     هنوز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شروع نشده است قرار هست در اسفند تا اردیبهشت برگزار شود.

  1. سلام وقت بخیر
   دو حیطه عمومی و اختصاصی برای همه رشته ها یکسان هست.
   منایع تخصصی آزمون دبیر کار و فناوری
   1- کار و فناوری
   2 – پایتون
   3 – دانش فنی پایه که همه موارد ذکر شده رو باید بخوانید شامل موارد زیر: امور دامی صنایع چوب و مبلمان الکترونیک شبکه و نرم افزار رایانه تاسیسات مکانیکی و مکانیک خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =