۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷

سالن اجلاس سران کشور با حضور مدیران محترم انتشارات بابان

سالن اجلاس سران کشور با حضور مدیران محترم انتشارات بابان
رئیس جمهور صبح امروز در مراسم بیست و دومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت : در آستانه بیست و دوم بهمن، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی امروز در جمع شما اندیشمندان، فرهیختگان و صاحبان قلم و کسانی که  همواره در طول تاریخ صاحبان قلم افتخار آفریده‌اند و می‌آفرینند و چراغ راه هدایت انسان‌ها بوده‌اند و خواهند بود، هستم.

 

roo       انتشارات بابان اجلاس سران کشور

آقای روحانی افزود: اگرچه به‌ظاهر به نظر می‌رسد که از ۱۵۰ سال پیش به این طرف رسانه های دیگر به رقابت با کتاب آمدند  مطبوعات، رادیو، سینما، تئاتر، تلویزیون و بعد در نهایت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و انواع ابزار و وسایل برای ارتباط انسان‌ها و انتقال اندیشه ها امروز به صحنه آمده‌اند.وی گفت: شاید به نظر برسد که  دوران  کتاب تا حدی به سر آمده است  و رسانه های دیگر به ویژه دیجیتال  می توانند  جایگزین کتاب شوند اما واقعیت امر این است که  کتاب به هیچ عنوان ارزش و جایگاه  خود را از دست نداده است.

رئیس جمهور افزود: همه آن ابزار و وسایل برای انتقال سریع تر مفاهیم  و ارتباط سریع تر جایگاه ویژه دارند  اما  اصل اندیشه  و فکر و دانش هنوز هم  در اوراق کتاب نهفته است.
آقای روحانی گفت : رادیو، تلویزیون  و سینما و همه ابزار ارتباطی امروز  در واقع، ریشه آن از کتاب است،  فیلم و تئاتر هم که یک هنر نمایشی هستند فیلمنامه آن که اساس آن  است  به مفهوم یک کتاب است و از او اقتباس می شود.

رئیس جمهور گفت: ریشه رادیو، تلویزیون، سینما و همه ابزار امروز ارتباطی در واقع از کتاب است. آقای روحانی افزود: فیلم و تئاتر هم که هنری نمایشی است فیلمنامه به عنوان اساس آن به مفهموم یک کتاب است و از آن اقتبال می شود. وی گفت: در بسیاری امور دقت، ظرافت و حتی گاهی لذت فقط در کتاب است گاهی آدم از خواندن یک کتاب آن قدر مشعوف می شود ، لذت می برد و سیراب می شود که هیچ چشمه‌سار دیگری نمی تواند جایگزین آن شود.

رئیس جمهور افزود: البته کتاب به معنای عام کلمه، یعنی همه خلقت و همه موجوداتی که خداوند آفریننده آن است کلمه الله هستند و همه سرنوشت عالم دیروز و امروز و فردا در ام‌الکتاب است.
آقای روحانی اضافه کرد: در روز قیامت هم باز با کتاب مواجه می شویم همه جا کتاب است از آغاز تا پایان که ما افتخارمان این است که معجزه پیامبر ما کتاب است و موحدان دیگر را هم به عنوان اهل کتاب می نامیم و می خوانیم پس کتاب و مکتوب و قلم جایگاه خاص خود را دارد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علی الظاهر آنچه از روایات برمی آید در آن جهان بالا و والا نیز از کتابت و نوشته سخن به میان آمده و بارها در روایات ما آمده است که بر ساقه عرش چنین نوشته شده است که ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه. وی افزود: پس این کتابت و مکتوب و قلم همه جا حضور دارد از عرش برین خدا تا روی سنگ ها و سنگ‌نوشته‌ها تا روی انواع ابزار و وسایلی که اندیشه را می توان در آنجا ثبت کرد.

آقای روحانی گفت: چقدر سخت بود که زندگی می داشتیم و کتاب نبود. چگونه می‌توانستیم با دویست، پانصد و هزار سال پیش ارتباط برقرار کنیم و از فکر، اندیشه و دیدگاه آنان بهره ببریم؟
رئیس جمهور افزود: مگر اندیشه انسان چیزی جز تکامل است؟ قدم به قدم این خشت ها بر روی هم چیده شده و ساختار اندیشه بشری را ایجاد کرده است که کتاب بهشت برین ما در این جهان و وسیله ای برای بهشت برین ما در آن جهان خواهد بود.
       
رئیس جمهور گفت: کتاب کلید است و باید همه قفل های زندگی را بگشاید و همه ابهامات را باز و همه ظلمت ها را به روشنایی تبدیل کند. آقای روحانی در ادامه سخنانش افزود: انقلاب اسلامی ایران که در آستانه  سی و هفتمین بهار آن هستیم  ریشه‌اش از کتاب ، قرآن ، حدیث و مکتوبات راهبران این انقلاب و در رأس آن امام عزیز و بزرگوارمان بود .

رئیس جمهور گفت : اگر آن نامه ها و اعلامیه ها و انتقال سخنان امام یا از طریق نوار و یا مکتوبات نبود چگونه انقلاب پیروز می شد؟ وی افزود : بهترین روز در مکتوبات انقلاب آن روزی بود که کتاب حکومت اسلامی امام  از نجف آمد و در ایران ولو مخفیانه پخش و نخستین بار نظریه ولایت فقیه ایشان و اندیشه ایشان در بحث فقه سیاسی منتشر شد و در واقع آن کتاب ما را وارد مرحله جدیدی کرد.

رئیس جمهور گفت : همه سخنان  و اعلامیه‌ها و مکتوبات امام پس از پیروزی انقلاب  بود که راه را برای مدیریت  جامعه  تحت عنوان  حکومت اسلامی گشود و امروز هم کلماتش و مجموعه آثار و وصیتنامه این امام عزیز و بزرگوار راهنمای ما خواهد بود . آقای روحانی افزود  : شما فرهیختگان  و بزرگان  اهل قلم  که در این مجلس حضور دارید  مسئولید که طراوت و تازگی انقلاب را تضمین کنید و مفاهیم انقلاب را بسط دهید و به همه جهانیان بگویید  که انقلاب ما انقلاب اعتدال بود .وی گفت : باید به همه افکار جهان  ابلاغ کنید که در انقلاب ما خردسوزی و کتاب‌سوزی، افراط و تفریط وجود ندارد و همه‌اش عقلانیت ، فهم ، فقه ، تفقه و باز کردن گره از زندگی مادی و معنوی مردم است.

رئیس جمهور گفت: این شما بزرگان و فرهیختگان و اصحاب قلم هستید که باید برای امروز جامعه ما بگویید چگونه باید بیندیشیم و فکر کنیم و حتی چگونه باید نقد کنیم.آقای روحانی افزود: نقدکردن هم شیوه می خواهد و ای کاش امسال در میان همه کتاب‌ها یک کتاب نیز در زمینه شیوه نقد و نقادی بود.

رئیس جمهور گفت: ای کاش در کنار جایزه کتاب سال، جایزه نوجوان و جوانی را قرار می دادیم که بیشترین کتاب را در طول یک سال خوانده است و ای کاش جایزه دیگری قرار می دادیم برای بهترین نقادان کتاب سال گذشته، حتی کتاب هایی که برنده جایزه شده اند بهترین نقادان آنها هم در سال آینده دریافت جایزه داشته باشند. آقای روحانی افزود: نقد یعنی وسایل حرکت، نقد یعنی مسیر تصحیح که البته نقد در فضای آزاد و امن امکان‌پذیر خواهد بود اما نقد را باید یاد بگیریم نه اینکه دو نفر چگونه راه می روند نه اینکه چه جور راه می روند قدم را به کجا برمی‌دارند این دومی مهم است.

رئیس جمهور ادامه داد: والا نقد کنیم که تند راه رفت و کند راه رفت، یک نفره راه رفت و سه نفره راه رفت، نقد کنیم به کجا رفتن و به چه سمت حرکت کردن نتیجه قدم چه بودن و به چه مقصد رسیدن این برای ما بسیار مهم است. آقای روحانی گفت: کفشش چه جوری بود و رنگ لباسش چه جوری بود، یه خرده هم به جواهر بپردازیم، به جوهر بپردازیم، به جای این همه پرداخت به ابراز، جوهر کجا رفت به ماهیت و وجود مسئله بپردازیم به جای اینکه آن همه در کم و کیف سخن می گوییم، این شما بزرگان و فرهیختگان هستید که باید کتاب بنویسید و مقاله بنویسید و نقد را تجلیل کنید و راه نقد را بیاموزید حتی شما به ما بگویید بر کتاب چگونه باید نظارت شود نه اینکه ما به شما بگوییم.
    
رئیس جمهور گفت: معتقدم و بر این اعتقادم پای می فشارم که در هر زمینه ای متخصصان و صاحبنظران آن بخش بهتر از دولت نظر می دهند  این را باور کنیم.آقای روحانی در ادامه سخنانش افزود: تردید نکنید که اصحاب قلم و اصحاب کتاب درباره کتاب بهتر از یک مدیر وزارتخانه نظر خواهند داد چرا باور نمی کنیم؟

رئیس جمهور گفت: چرا باور نمی کنیم درباره هنر اصحاب هنر بهتر بلدند سخن بگویند و اگر نقدی هست که همه جا نقد هست آنها بهتر بلدند نقادی کنند؟ چرا با آنها مشورت نمی کنیم؟  این چه جفا و ظلمی است که ما بر علم ودانش، حرکت تکاملی کشور و توسعه و مملکت روا می داریم؟

آقای روحانی افزود: چرا با آنها مشورت نمی کنیم؟ چرا نظر آنها را نمی گیریم؟  مگر آنها که عمری در اقتصاد  کار کردند و هزاران ساعت درس دادند و تدریس کردند اقتصاد را بهتر از مدیر معمولی که او هم یک نفر از صاحبنظران است، جمع آنها از این یک نفر بهتر نمی تواند تشخیص دهد؟ رئیس جمهور گفت: راه را باز کنیم، سوء ظن ها را کنار بگذاریم هر کسی را با یک بهانه  کنار نگذاریم.
       
رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: باید نظارت بر کتاب را قدم به قدم به صاحبان امر واگذار کنیم. آقای روحانی افزود: اندیشمندان ، صاحبنظران ، حوزه دیده ها ، دانشمندان ، درس خوانده ها ، کتاب خوانده‌ها و کتاب نوشته ها جواهرات و معادن ما هستند. وی گفت: به کوچک‌ترین بهانه می شود یک معدن طلا را بست، یک تکه طلا از این کوه درآوردیم یک مقدار عیارش کم بوده می گویند در این کوه بسته شود، چون یک بار یک اشکال داشته یک بار اشکال داشته است، اشکال را با زبان نرم به او بگوییم، چرا سوءظن پیدا کردیم؟ چرا سرمایه ها را به خاطر  یک نقص کوچک تعطیل می کنیم؟ چه خاصیتی به حال ما دارد؟

آقای روحانی افزود: من نمی گویم بر کتاب ممیزی باشد یا نباشد، من چیز دیگری می گویم، می گویم نمی شود صد اصل برای ممیزی درست کنیم. ۲ ، ۳ و یا ۴ اصل قرار دهیم، اخلاق به عنوان یک اصل، مقدسات و ارزش ها و امنیت و مسائل ملی به عنوان اصل باشد. صد تا نمی شود، این خط قرمز می گویند یا مثلث یا مربع خیلی بشود ذوزنقه ۵ ضلعی ، ۷ ضلعی ، دیگر هزار ضلعی نداریم، مهندسان هم در هندسه اینطور برای ما درست نکردند، اینقدر کثیرالاضلاع داشتیم ولی چقدر؟

رئیس جمهور گفت: ما باید نظارت کتاب را قدم به قدم به صاحبان امر وا بگذاریم آنان  بیایند ، ناشران برجسته ، نویسندگان ، استادان برجسته نظارت کنند و اگر کتابی چاپ شد و خواندند دو مرتبه برای چاپ دوم هم از هفت خوان رستم عبور کنند این گذشته است.

آقای روحانی افزود: یک وقتی در همه عالم یک رسانه کتاب بود امروز هزار و ده‌ها هزار رسانه، و هر روز رسانه جدیدی متولد می شود اینقدر مته به خشخاش نگذارید،  تحریک نکنیم، شما بزرگان بگویید چگونه باید  بر امور فرهنگی نظارت شود، شما بگویید که گفته شما به آیین نامه تبدیل شود نه آیین نامه به چارچوب لازم الاجرا تبدیل شود،  شما بگویید تا گفته شما  به قانون  تبدیل شود. وی گفت: قانونی که ریشه آن نظرهای صاحبنظران باشد استحکام بیشتری خواهد داشت؛ یک قانونی که ۶۰ ، ۷۰ سال  نوشته شد ولی چون  صاحبنظران  آن را نوشته اند این قانون هر روز زیباتر می شود اصلاحات آن اندک است ولی قانونی که صاحبنظران ننوشتند  هر چند ما ه یک بار قانون نیاز به اصلاح دارد.

آقای روحانی افزود: باید جشن بگیریم هم برای بهترین کتاب‌ها  و هم جشن بگیریم برای روزی که در این کشور بیشترین جوان و نوجوان کتاب بخوانند.

رئیس جمهور گفت: باید نوشتن کتاب های لازم و اینکه گره ای را باز کند تشویق شود. آقای روحانی در ادامه سخنان خود درمراسم سی و دومین دوره  کتاب سال جمهوری اسلامی ایران افزود: باید من نویسنده، خود قاضی باشم که نوشتن کتابم چه مشکل فکری ، عقیدتی، زندگی مردم ، تعالی علم و فناوری و زدودن ابهام ها و تاریکی ها را حل می کند بنابراین باید فکر کنیم نوشتن چه کتابی لازم است. وی بر رفع مشکلات حوزه کتاب از نشر تا ‌تولید و توزیع تاکیدکرد و گفت: حوزه کتاب یک زنجیره است و باید به فکر حل مشکل همه حلقه های این زنجیره باشیم.

آقای روحانی تاکید کرد: باید در کتابهایمان درباره انقلاب اسلامی ایران و همه ابهام هایی که در این باره در ذهن جوانها وجود دارد بنویسیم و معنا کنیم اینکه انقلاب چیست، چرا انقلاب کردیم و استقلال چه معنا دارد. وی افزود: هنوز هم برخی جوانها فکر می کنند حرف زدن با خارجی یعنی گوشه استقلال را تراشیدن و سائیدن، در حالی که زبان خارجی باز شدن صفحه جدیدی در فهم، فرهنگ و علم است.

رئیس جمهور خطاب به فعالان حوزه کتاب گفت: باید استقلال، آزادی ، نه شرقی و نه غربی را معنا کنیم و این شما هستید که باید دست به این کار بزنید وگرنه انقلاب را به ضدانقلاب بر می گردانند بنابراین باید واقعیت ، شعار و مسیر انقلاب را برای نسل جوان تبیین کنیم. وی تاکید کرد: باید اسلام رحمانی و محمدی به دنیا معرفی و تبیین شود که بین این اسلام با افراط و تروریسم هیچ رابطه ای نیست.

رئیس جمهور گفت : شما فرهیختگان و اندیشمندان باید با نوشته های زیبایتان امید و تدبیر را بیشتر کنید و راه تدبیر را به دولت و ملت نشان دهید و این شما هستید که باید وحدت را در سراسر کشور بیشتر کنید. وی افزود: این شما هستید که باید تنش را با جهان کمتر و کمتر کنید و همزیستی مسالمت آمیز را برای سراسر جهان به ارمغان ببرید.
     
رئیس جمهور گفت: چرا جوان ما نمی خواند؟ نقص از چیست؟ از عرضه است، از عرضه کننده است، از متقاضی، از کجاست؟ کتاب ما جاذبه ندارد، تشویق لازم برای کتاب نشده است؟ ارزش کتاب تبیین نشده است؟ این را هم شما باید بگویید مشکلات کتاب چگونه باید حل شود. آقای روحانی تأکید کرد: آموزش و پرورش چه کمکی باید بکند؟ دولت چه کمکی باید بکند؟ در کشورهای غربی و اروپایی لااقل از برخی کشورهایی که من خبر دارم از دانش آموز سال اول دبستان آنقدر تشویق می‌شوند به خواندن کتاب؛ مقررات یکی از کشورها یادم هست حداقل دانش آموز سال اول باید هفت کتاب خوانده باشد البته برای آن سن که در نظر گرفته اند.

رئیس جمهور گفت: ما از مدرسه یاد بدهیم تشویق بکنیم کتاب خواندن را، چه اشکالی دارد که یک نمره ما هم این باشد که یک دانش آموز ما دو، سه کتاب را خلاصه کرده باشد و پنج نکته آن کتاب را تبیین کرده باشد، آن هم بشود یک نمره حتماً راهی وجود دارد. وی با تأکید بر اینکه باید نوجوانان و جوانان را به مطالعه کتاب و کتابخوانی تشویق کنیم گفت: چرا در متروی کشورهای دیگر در مسیر این همه کتاب خوانده می شود، حالا امروز هم که این وسایل الکترونیک وجود دارد باز هم خواندن کتاب وجود دارد. چه بسیار افرادی که ده‌ها جلد کتاب را در ماشین و هواپیما و قطار خوانده اند، چرا ما عادت نداریم و چرا ما مسیر دیگری را طی می کنیم؟ همه بیاییم جامعه ما را تشویق کنیم به نوشتن کتاب های لازم کتاب هایی که گرهی را باز کند.
    
رئیس جمهور گفت: باید نوشتن کتاب های لازم و اینکه گره ای را باز کند تشویق شود. آقای روحانی در ادامه سخنان خود درمراسم سی و دومین دوره  کتاب سال جمهوری اسلامی ایران افزود: باید من نویسنده، خود قاضی باشم که نوشتن کتابم چه مشکل فکری ، عقیدتی، زندگی مردم ، تعالی علم و فناوری و زدودن ابهام ها و تاریکی ها را حل می کند بنابراین باید فکر کنیم نوشتن چه کتابی لازم است. وی بر رفع مشکلات حوزه کتاب از نشر تا ‌تولید و توزیع تاکیدکرد و گفت: حوزه کتاب یک زنجیره است و باید به فکر حل مشکل همه حلقه های این زنجیره باشیم .

آقای روحانی تاکید کرد: باید در کتابهایمان درباره انقلاب اسلامی ایران و همه ابهام هایی که در این باره در ذهن جوانها وجود دارد بنویسیم و معنا کنیم اینکه انقلاب چیست، چرا انقلاب کردیم و استقلال چه معنا دارد.وی افزود: هنوز هم برخی جوانها فکر می کنند حرف زدن با خارجی یعنی گوشه استقلال را تراشیدن و سائیدن، در حالی که زبان خارجی باز شدن صفحه جدیدی در فهم، فرهنگ و علم است.

رئیس جمهور خطاب به فعالان حوزه کتاب گفت: باید استقلال، آزادی ، نه شرقی و نه غربی را معنا کنیم و این شما هستید که باید دست به این کار بزنید وگرنه انقلاب را به ضدانقلاب بر می گردانند بنابراین باید واقعیت ، شعار و مسیر انقلاب را برای نسل جوان تبیین کنیم. وی تاکید کرد: باید اسلام رحمانی و محمدی به دنیا معرفی و تبیین شود که بین این اسلام با افراط و تروریسم هیچ رابطه ای نیست.

رئیس جمهور گفت : شما فرهیختگان و اندیشمندان باید با نوشته های زیبایتان امید و تدبیر را بیشتر کنید و راه تدبیر را به دولت و ملت نشان دهید و این شما هستید که باید وحدت را در سراسر کشور بیشتر کنید. وی افزود: این شما هستید که باید تنش را با جهان کمتر و کمتر کنید و همزیستی مسالمت آمیز را برای سراسر جهان به ارمغان ببرید.

پایگاه خبری انتشارات بابان

baban.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


24 ساعته در گفتگوی آنلاين پاسخگوی شما هستيم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به انتشارات بابان می باشد

ابزار هدایت به بالای صفحه